آینده لجستیک: آیا شرکت های لجستیک طرف سوم برای بکارگیری این 4 تکنولوژی آماده اند؟

توسطAlika0069 1 سالپیش

صنعت لجستیک در حال عبور از تغییرات و تحولات سریع می باشد. آینده این صنعت پر است از خلاقیت و تکنولوژی. از هنگامی که پرینت 3 بعدی، اینترنت اشیاء، ارسال بسته با درون ها (هواپیماهای بدون سرنشین) و ماشین های بدون راننده را تنها جزئی از داستان های علمی تخیلی محسوب می کردیم، زمان زیادی نگذشته است. اما امروزه صنعت لجستیک کم کم این فناوری ها را وارد خود می کند تا بتواند سرویسی ارزان تر، سریع تر و قابل اطمینان تر به مشتریان عرضه کند.البته مشتریان آنها یعنی تولید کنندگان و فروشندگان به شرکت های لجستیک فشار می آورند تا هرچه سریعتر این کار را انجام دهند.

4 تکنولوژی که آینده لجستیک را در بر می گیرد

پرینت 3 بعدی: Image result for 3d printer

این فناوری، این امکان را برای تولید کنندگان و مردم عادی فراهم می آورد تا بتوانند هر آنچه می خواهند از قطعات یدکی گرفته تا کامپزیت، پلاستیک و غیره را توسط آن بسازند. هنوز البته دانش چندانی در این باره وجود ندارد و بیشتر افرادی که از این فناوری بهره می گیرند اطلاعات دقیقی از نحوه کاربرد و دیگر جزئیات آن ندارند.

 

 

 

اینترنت اشیاء:Image result for IoT

این تکنولوژی انقلابی به دستگاه ها اجازه می دهد تا با یکدیگر و با استفاده از اینترنت و همچنین بدون دخالت انسان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. کاربرد آن در آینده اجازه خواهد داد سرعت حمل بالاتر برود، زباله ها کاهش یابند و هزینه ها را کاهش دهند.

 

 

 

 

تحقیقات نشان می دهد 26.25 درصد شرکت های لجستیک طرف سوم در حال حاضر از تکنولوژی “ماشین به ماشین” استفاده می کنند. اکثریت نزدیک به همه این شرکت ها معتقدند اینترنت اشیاء تاثیر بسزایی بر صنعت داشته باشد.

ارسال بسته با درون ها (هواپیماهای بدون سرنشین): Image result for transporter Drone

آمازون در سال 2015 با اعلام اینکه قصد دارد کاری کند تا پهپادها بارهای مشتریان را حمل کنند، توجه همه را به خود جلب کرد. بعد از آن شرکت های دیگر هم به پیروی از آمازون این قول را دادند. اما هنوز هم شک های بسیاری در مورد نحوه استفاده پهپاد ها در صنعت لجستیک وجود دارد. تحقیقات نشان می دهد 27.31 در صد مردم معتقدند احتمال به وقوع پیوستن این نوع حمل بین 5 تا 10 سال آیند بسیار ناچیز است.

 

 

بدون شک کاربرد پهپاد ها با بسیاری از موانع روبرو است. بسیاری از پاسخ دهند گان همه پرسی ها معتقدند مسائل قانونی از بزرگترین موانع است در حالیکه دیگران معتقدند مسائل امنیتی و ایمنی نیز باید قبل از استفاده مورد بازبینی قرار گیرد. دیگر موانع پیش رو هزینه های ساخت شبکه ای عظیم از پهپادها، غیر قابل اطمینان بودن آنها و محدودیت های حجمی و اندازه ای، است.

تحقیقات نشان می دهد تنها 1.5 درصد شرکت های لجستیکی تخصص و دانش استفاده از پهپاد ها را دارند.

 

ماشین های بدون رانندهImage result for google driverless vehicle

رویای گوگل مبنی بر ماشین های الکتریکی بدون راننده بسیاری را متقاعد کرده که آینده متعلق به ماشین های بدون سرنشین است. این نوع ماشین ها دارای چشم و گوش الکترونیکی بوده و قابلیت مسیریابی بدون دخالت انسان را دارند. البته استفاده از آنها به شدت هزینه ها را کاهش می دهند.

 

 

تحقیقات نشان می دهد که 42 درصد تولیدکنندگان و فروشندگان دوست دارند تا دانش کافی در این زمینه را داشته باشند. اما در حال حاضر تنها 12.78 درصد آنها چنین دانشی دارند.

به کارگیری و سازگاری با چنین تکنولوژی های انقلابی کار بسیار سختی است و نیاز به بررسی های زیاد و چندین باره و همچنین قانون گذاری های لازم دارد به همین دلیل همه این ابده ها، به خصوص پهپادها و ماشین های بدون سرنشین که توسط غول های خرده فروشی و تکنولوژی دنیا مطرح شده اند، هنوز هم بعد از چندین سال در مرحله آزمایش قرار دارند و هنوز به مرحله کاربرد وارد نشده اند، زیرا این شرکت ها بسیار محتاطانه در این زمینه قدم بر می دارند.

 

می توانید دیدگاه های خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

 

دسته بندی:
  لجستیک و زنجیره تامین
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Alika0069

  (12 مقالات نوشته شده توسط)

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .