اتحادهای شرکت های کشتیرانی (قسمت اول)

توسطAlika0069 1 سالپیش

1. تاریخچه، مقدمات و علل اولیه
صنعت حمل و نقل دریایی جزء اولین شرکت هایی هستند که تلاش نمودند با استفاده از همکاری با یکدیگر و توافق های مشترک به برخی از اهداف کسب و کلاری خود دست پیدا کنند. اولین نوع این گونه همکاری ها را می توان در دهه 1870 مشاهده نمود که شرکت های کشتیرانی سعی کردند با این استراتژی رقابت را کم کنند، حجم عرضه پایین بیاورند و نرخ های حمل را اصلاح کنند.
البته اتحادهای شرکت های کشتیرانی به شکل امروزی خود در اواخر سال 1995 اتفاق افتاد که شرکت های کشتیرانی به این توافق رسیدند که در کارهای عملیات و اسناد با یکدیگر همکاری کنند و به اصطلاح یکی باشند، در برخی از مسیرهای اصلی به صورت اشتراکی سرویس ارائه دهند و از کشتی ها و کانتینرهای یکدیگر در آن مسیرها استفاده نمایند.
بسیاری از اتحادها در سال های اخیر شکل گرفته اند که سرویس های مشترک زیادی را به راه انداختن اما تعداد کمی از آنها دوباره تکرار شدند و بیشتر پس از اتمام دوره توافق به کار خاتمه دادند. البته اتحاد های استراتژیک برخی از محدودیت ها را هم بر شرکت های عضو تحمیل می دارد همانند: عدم استفاده از ناوگان شرکت ها غیر عضو در مسیرهای مشترک. نکته دیگر اینکه بیشترین مسیری که متحدین برایشان جذابیت دارد، مسیر شرق به غرب است. (آسیا – اروپا، آسیا-آمریکا، اروپا-آمریکا)
از مهمترین علل شکل گرفتن اتحاد ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:
1. سهیم شدن در سود و ضرر و همچنین کاستن از ریسک
2. دستیابی به صرفه جویی ناشی از مقیاس مشارکت
3. کنترل هزینه ها
4. توانایی ارائه سرویس های گسترده تر و به اقصی نقاط جهان در مقیاس بزرگتر
5. کاستن از تعداد رقبا
6. رکود بازار کشتیرانی و کاهش شدید نرخ های حمل و نزدیک شدن بسیاری از شرکت ها به ورشکستگی

2. رکود شدید بازار حمل و نقل دریایی و ضرر خطوط
در سال 2016 نوسان نرخ های حمل در جهان بیشتر به سمت پایین بوده است گرچه برخی افزایش های گاه و بیگاه نیز در این میان مشاهده شده است. البته کاهش نرخ های حمل مسئله ای نیست به طور اتفاقی رخ داده باشد و همانند همه رخدادهای اقتصادی دیگر از مجموعه ای عوامل و دلایل ناشی شده است.

از مهمترین آنها می توان به بحران اقتصادی در سراسر جهان با پیشگامی آمریکا و موسسات مالی اش در سال 2008 اشاره کرد که سپس به ژاپن، چین، انگلستان و دیگر کشورهای جهان در نتیجه ی افت این قدرت ها سرایت نمود که سبب کاهش شدید تجارت در سراسر دنیا گردید.

http://vip.opload.ir/vipdl/96/1/alika00691/1.jpg
در همین حال بزرگترین کشتیرانی های دنیا از جمله مرسک، اورگرین و دیگران با تمام قوا در حال ساخت ابر کشتی های کانتینر بر بودند که آنرا به اقیانوس تزریق نمایند و در رقابت با یکدیگر از هم پیشی گیرند. این حرکت به معنی افزایش قابل ملاحضه میزان عرضه در صنعت کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی بود و کشتیرانی ها با پیش بینی آینده دست به این حرکت زده بودند اما ورود جهان بحران اقتصادی و عدم ثبات تجاری نه تنها با این پیش بینی ها همراه نبود بلکه کاملا بر خلاف جریان آن حرکت نمود.

در نتیجه این رخدادها و بسیاری اتفاقات دیگر، میزان تقاضا در صنعت کشتیرانی به شدت پایین آمد در حالیکه ابر کشتی ها در اقیانوس تشنه محمولات بودند. در پایان نیز کشتیرانی ها به منظور حضور در عرصه رقابت یا مقداری از کشتی های را از ناوگان خود خارج نمودند و یا با پایین آوردن نرخ حمل سعی کردند که کار بیشتری دریافت نمایند که در این بین برخی توانستند دوام بیاورند و عده ای نیز همانند هانجین ورشکست شدند– البته در مورد هانجین این امر تنها دلیل ورشکستگی آنها نبود-.
اما از اواسط 2016 برخی از کشتیرانی های بزرگ به فکر اتحاد با یکدیگر یا ادغام نیروها افتادند تا بتوانند در مقابل یکدیگر بهتر رقابت کنند که از این میان برخی دوام آوردند و برخی دیگر از هم جدا شدند. از جمله این اتحاد ها می توان به Maersk و MSC با یکدیگر، CMA CGM ،COSCO ،Evergreen و OOCL با یکدیگر و بزرگتر از همه NYK،MOL،K line، Hanjin، Hapag-Lloyd و Yang Ming با یکدیگر اشاره نمود.

3. اتحادهای بعد از رکود

با توجه به مقایسه ای که متخصیین اخیرا بین متحدین خطوط کشتیرانی جدید انجام داده اند، اتحاد اقیانوس با دراختیار داشتن 40 سفر منظم رفت و برگشت در 7 مسیر مهم تجارت دریایی جهان ، رتبه اول را به خود اختصاص داده است.
بعد از اتحاد اقیانوس، اتحاد شناخته شده با 32 سفر منظم رفت و برگشت و 2م با 25 سفر منظم رفت و برگشت در رده های دوم و سوم قرار دارند.
از آنجاییکه قرار است سرویس های خطوط متحد با یکدیگر از اول آوریل 2017 آغاز شوند، با هم نگاهی به بنادر تحت پوشش ، تعداد سرویس ها در هر کدام از بنادر و مدت زمان حمل آنها می اندازیم.
متحدین مورد مقایسه، اتحاد 2م، تشکیل شده از مرسک دانمارک و کشتیرانی مدیترانه سوییس (MSC) و اخیرا هیوندای (HMM) نیز اضافه شده است، اتحاد اقیانوس تشکیل شده از CMA CGM فرانسه، COSCO چین، اورگرین تایوان و OOCL هنگ کنگ ، اتحاد شناخته شده ها متشکل از هاپاگ لوید آلمان، یانگ مینگ تایوان و MOL، NYK و K Line ژاپنی می باشند.
هفته گذشته، اتحاد شناخته شده ها، با قطعی کردن بنادر تحت عملیات خود، همه چیز را برای اول آوریل نهایی کردند.
اتحاد اقیانوس در حال حاضر به این علت در مقام اول قرار دارد زیرا بیشترین سرویس ها را در 3 مسیر آسیا-خاورمیانه و آسیا –غرب چین و آسیا – شرق چین ارائه می دهد همچنین در آسیا-شمال اروپا و آسیا – مدیترانه به همراه 2م بیشترین سرویس ها را دارد. اتحاد شناخته شده ها نیز در 2 مسیر اطلس و مدیترانه-شمال آمریکا بیشترین سرویس ها را دارد که البته در دومی با 2م از نظر تعداد سرویس ها برابر است. با توجه به اینکه تعداد کشتی های تحت اختیار هر 3 اتحاد هنوز به طور دقیق مشخص نیست، نمی توان گفت آن اتحادی که بیشترین سرویس را دارد، بیشترین میزان سهم از بازار را نیز در اختیار دارد. شاید میزان سرویس های 2م کمتر از دیگران باشد اما در اختیار داشتن کشتی هایی با ظرفیت بیشتر نسبت به بقیه این ضعف را جبران خواهد کرد.
در جداول ذیل می توانید میزان سرویس ها متحدین در مسیرها و مناطق مختلف را مشاهده نمایید.

http://vip.opload.ir/vipdl/96/1/alika00691/2.jpg

شکل شماره 1 – مقایسه تعداد سرویس های هفتگی متحدین در آسیا
بیشترین تعداد سرویس های صادراتی در خاور دور با 131 سفر هفتگی متعلق به مرکز چین است و به دنبال آن هنگ کنگ/تایوان/جنوب چین با 118 سفر هفتگی در رده دوم، شمال آسیا با 98 سفر هفتگی (که 59 درصد آن متعلق به 2 بندر بوسان با 32 سفر و کینگدائو با 25 سفر می باشد.)
برنده قطعی در آسیا ( از نظر تعداد سفرهای ورودی و خروجی) با 193 سفر خروجی و 167 سفر وروردی اتحاد اقیانوس است و تنها در شمال آسیا است که آنها به اتحاد شناخته شده ها (75 سفر ورودی و خروجی) می بازند که دلیل آن کاملا واضح است. اتحاد شناخته شده ها که سه عضو آن ژاپنی هستند تقریبا انحصار بنادر ژاپن را در دست گرفته اند و اتحاد اقیانوس نیز با هوشیاری کامل سعی کرده است از رقابت بی فایده در این بنادر کناره گیری نماید.
از نظر بیشترین بنادر مورد استفاده نیز به ترتیب شانگهای (58 سفر هفتگی) و نینگبو (54) در رده اول و دوم قرار دارند.

http://vip.opload.ir/vipdl/96/1/alika00691/3.jpg

شکل 2 – مقایسه تعداد سرویس های هفتگی متحدین در اروپا
همانطور که مشخص است کشور های بنلوکس (هلند، بلژیک و لوکزامبورگ) با 80 سفر ورودی و خروجی هفتگی رده اول پر جاذبه ترین منطقه را در اروپا از آن خود می کند و همانطور که مشخص است رقابت نیز در آن بسیار تنگاتنگ می باشد. پرکارترین اتحاد در این منطقه با 78 سفر ورودی و خروجی اتحاد شناخته شده ها است ؛ به دنبال آن اتحاد اقیانوس با 74 سفر و 2 م با 68 سفر قراردارند. پر جاذبه ترین بنادر در اروپا (بجز مدیترانه) روتردام با 42 سفر ورودی و خروجی و بعد از آن آنتورپ با 36 سفر ورودی و خروجی می باشند. کم جاذبه ترین منطقه نیز با تنها 8 سفر ورودی و خروجی هفتگی، اسکاندیناوی/بالتیک می باشد که اتحاد شناخته شده ها هیچ سرویسی از آنجا ندارد و 2م بیشترین سرویس را دارا می باشد.

http://vip.opload.ir/vipdl/96/1/alika00691/4.jpg

شکل 3 – مقایسه تعداد سرویس های هفتگی متحدین در مدیترانه (ایتالیا، اسپانیا، ترکیه، یونان و لبنان)

پر جاذبه ترین بنادر در این منطقه با 18 سفر ورودی و خروجی والنسیا، و جنوآ و بارسلونا با 16 سفر ورودی و خروجی می باشند که ایتالیا و اسپانیا را نیز پر جاذبه ترین کشورها در این منطقه می نماید. پرکارترین اتحاد نیز با 76 سفر ورودی و خروجی، 2م است و به دنبال آن با 74 سفر ورودی و خروجی، اتحاد اقیانوس قرار دارد.

برای دیدن اینفوگرافی اتحادهای ، اتحاد اقیانوس و اتحاد شناخته شده ها کلیک کنید.

o

در پست بعد به تفصیل در مورد تاثیر اتحادها صحبت خواهیم نمود.

دسته بندی:
  لجستیک و زنجیره تامین
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Alika0069

  (12 مقالات نوشته شده توسط)

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .