اتحادهای شرکت های کشتیرانی (قسمت پایانی)

توسطAlika0069 1 سالپیش

قوت ها، ضعف ها و تاثیرات احتمالی اتحادها

 

از قوت های این اتحاد ها – البته از دید کریرهای دریایی- اگر بخواهیم شروع کنیم، مزیت های بسیار خوبی از آنها ناشی می شود:  البته در قسمت قبل به تفصیل در مورد علل و مزایای آنها صحبت کردیم و این بخش صرفا برای یادآوری مطالب است.

 • رقبای کمتری کشتی های بیشتری را کنترل می کنند.
 • مدیریت اثربخش ظرفیت های حمل و نقل دریایی موجود
 • هماهنگی هرچه بیشتر سفارشات ساخت کشتی ها با میزان تقاضای موجود در بازار
 • کاهش هزینه های عملیاتی و انجام مذاکرات با رعایت بیشتر اصول اخلاقی با اپراتوهای قایق های کشنده، ترمینال های بندری، اجاره دهندگان کانتینر و بارچینان
 • گسترش وسعت سرویس های ارائه شده توسط خطوط با استفاده از امکانات دیگر شرکت های متحد شده در یک گروه

 

همانند هر استراتژی، ضعف ها و خطرات پنهانی نیز وجود دارد. یکی از بزرگترین نگرانی ها، مشکلات مالی بیان نشده یکی از خطوط متحد است که در صورت ورشکستگی دیگر متحدین نیز در آن شریک می شوند و قبل از هر اتفاق خوبی ضربه وسیع تری به بدنه صنعت کریر های دریایی می خورد، درست همانند وضعیتی که در زمان ورشکستگی هانجین تجربه شد.

دیگر نگرانی های عبارتند از:

 • ازدحام بیش از حد در بنادر:Image result for port congestion

  به خصوص در آسیا و اروپا که از اهداف مهم هر سه گروه متحدین محسوب می شود؛ به علت استفاده گروه ها از کشتی های بزرگتر با ظرفیت بیشتر –به منظور بهره بری از صرفه جویی ناشی از مقیاس انها- و سفرهای مکرر احتمال ازدحام، عقب افتادن پهلو گیری، تخلیه و بارگیری می رود که در این صورت اختلال دوباره ای -مانند آنچه برای کریرهای ورشکسته همچون هانجین- در زنجیره تامین چه برای فرشندگان و چه برای خریداران و تولید کنندگان به وجود می آید و در پی آن نارضایتی می آید و احتمال استفاده از راه های حمل دیگر.

 • جابجایی شاسی های حمل کانتینر و کمبود آنها:

  کشتی های کانتینر بر در بنادر و ترمینالهای مختلفی پهلو می گیرند و با ورود چندین کشتی پانامکس (Panamax) و پست پانامکس (Post Panamax) تخلیه و جابجایی کانتینرها در ترمینال و بندر به مشکل بر می خورد و البته که بارسنگین هزینه های اضافی و تاخیرها بر دوش مشتری خواهد بود. البته این موضوع نیز در بندرهای رقابتی اصلی باعث مشکل خواهد شد.

 

 

 • اختلال در حمل و نقل ترکیبی:

  در ادامه تاخیرهای در تخلیه و جابجایی کانتینر ها در بنادر و ترمینال ها، دیگر وسایل نقلیه مربوط به بارهای حمل و نقل ترکیبی نیز دچار تاخیر و یا تعویق سفر خواهند شد که زیان این قسمت از تاخیر ها از همه بیشتر خواهد بود.

 • احتمال نقض قانون ضد همدستی شرکت ها در یکسان نمودن نرخ های حمل و افزایش آن در روابط پنهان و پشت پرده:

  به موجب این قانون که در سال 1984 برای اولین بار تصویب و بعدا در اصلاحیه سال 1998 دستخوش تغییرات شد، خطوط حمل و نقل دریایی اجازه ندارند طی قراردادهای محرمانه پشت پرده با یکدیگر قرار بگذارند تا همه از نرخ های یکسان شده رو به بالا استفاده کنند. در صورت نقض این قانون توسط هر کدام از خطوط مجازات سنگینی برای آنها در نظر گرفته می شود و به همین دلیل است که تا الان هنوز برخی از کشورها تاییدیه این اتحاد ها را صادر ننموده اند.

با توجه به این مسئله که کشتی های تحت کاربری سه گروه متحدین – و از آن جهت که خطوط مشارکت کننده جزء بزرگترین خطوط جهان هستند- اکثرا ابر کشتی محسوب می شوند، مدل حمل و نقل دریایی آنها که قسمت اعظمی از حمل و نقل دریایی را تشکیل می دهند (91 درصد ظرفیت از لحاظ تعداد کانتینر تحت کاربری بالفعل)  به صورت خودکار به سمت سیستم مرکز و انشعاب پیش می رود. این نوع سیستم به علت اثربخشی و کارایی بالا، سبب تقاضای هر چه بیشتر در بازار می شود و در نتیجه یا سفارشات کشتی های نسل ششم بیشتر می شود و یا تعداد سفرهای کشتی های تحت کاربری فعلی این خطوط بیشتر خواهند شد که در سناریوی اول به علت اینکه هنوز بسیاری از بنادر قابلیت جای دهی این نوع کشتی ها را ندارند قابلیت استفاده آنها پایین می آید و محدود می شود و در سناریوی دوم نیز همان مشکلات سطور قبل که ذکر شد در سطح گسترده تری پیش می آید.

 

آنچه صاحبان کالا باید از آن آگاه باشند و به آن عمل کنند چیست؟

 • قراردادهای خود را در میان هر سه گروه متحدین تقسیم کنید. این تفکر دقیقا همانند جمله معروف وارن بافت، غول سرمایه گذاری، است که می گوید: هیچ وقت همه تخم مرغهایتان را در یک سبد نگذارید. از این طریق شما روی کشتی های هر سه گروه بار خواهید داشت و در صورت برخورد با مشکل یکی از گروه ها حداقل می دانید که همه بارهایتان دچار ضرر و زیان نشده است.
 • در قرارداد خود به طور صریح ذکر کنید که بخشی از بارهایتان لزوما باید توسط کشتی های آن خط حمل شود و بخش دیگر بر روی کشتی های اشتراکی در میان گروه.
 • این حق را در قرارداد با گروه متحدین برای خود قائل شوید که بتوانید میزان بارهایی که قرار است حمل شود را در هر زمان که خواستید بر اساس عملکرد زمانی، گستره خدمات، نیازهای ترانزیتی و سرویس های مستقیم به بنادر، کاهش دهید تا بتوانید از آلترناتیوهای دیگر استفاده کنید.
 • حتما قبل از بستن قرارداد عملکرد مالی شرکت های آن گروه را مورد بررسی قرار دهید و بر آن اساس تصمیم بگیرید.
 • به روز بمانید و از شرکت لجستیک طرف سوم خودتان بخواهید آخرین و به روز ترین اخبار و فرآیند ها را به شما بگوید.

 

دسته بندی:
  لجستیک و زنجیره تامین
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Alika0069

  (12 مقالات نوشته شده توسط)

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .