خلاصه اخبار حمل و نقل در هفته منتهی به 10 شهریور

توسطAli Karim 1 سالپیش

 

خلاصه آخرین اخبار صنعت حمل و نقل بین المللی

 

*کشتیرانی هیوندای اعلام نموده است که قصد دارد در چند سال آینده دستور ساخت 7 ابر کشتی به ارزش جمعا 580 میلیون دلار را صادر نماید. این شرکت در همین راستا به تازگی قرار داد ساخت 2 کشتی به ارزش جمعا 162 میلیون دلار را با صنایع سنگین هانجین به امضاء رسانده است و قرار است این 2 کشتی را در سال 2018 تحویل بگیرد. 5 کشتی باقیمانده طی برخی اعلامات غیر رسمی نفتکش های 300.000  تنی VLCC را شامل می شوند.

*بندر روتردام و 4 کمپانی بزرگ دیگر در جنوب هلند طی توافقنامه ای تحت عنوان " اتحاد انرژی گرمایشی جنوب هلند" اعلام نموده اند که قرار است زیرساخت های لازم برای انتقال انرژی گرمایشی حاصل از فعالیت های بندری و کارخانه ای خود  به خانه ها، گلخانه ها و دیگر شرکت های موجود در این منطقه را فراهم نمایند تا این انرژی با ارزش دیگر به هدر نرود.

*طبق گزارش رسمی سازمان جهانی کار، در 5 سال اخیر بین 12 تا 19 مورد ترک خدمه روی کشتی در نقطه ای از جهان از سوی مالکین رخ داده است. مجموع دریانوردانی که در اینگونه اتفاقات به حال خود و بصورت بلاتکلیف رها شده اند به مرز 1300 نفر می رسد که این آمار طبق گزارشات غیر رسمی در حال افزایش می باشد. مهمترین علت این رخدادهای نگران کننده و بی رحمانه، افت کرایه های حمل و ورشکستگی بسیاری از شرکت ها و مالکین می باشد.

* بحران در حمل و نقل؛ به علت افزایش نرخ ضررهای اعتباری مجاز[1] در 6 ماهه اول سال 2017، بانک  DVB کشور آلمان که از مهمترین بانک های تامین کننده منابع مالی صنایع کشتیرانی و فراساحلی می باشد، خسارتی بالغ بر 600 میلیون دلار را در این مدت گزارش نموده است.

* طوفان هاروی: طبق گزارش دپارتمان انرژی ایالات متحده آمریکا، در پی طوفان های سهمگین در ایالت تگزاس و بسته شدن بندر این ایالت، 22 نفتکش حامل نفت خام بعلت عدم توانایی این بندر در تخلیه محمولات خود، بلاتکلیف در نزدیکی آن منتظر مانده اند.

* طبق گزارش شرکت مشاوره دروری (Drewry) بسیاری از خطوط کشتیرانی بزرگ جهان از جمله COSCO، CMA CGM، Maersk، MOL، K Line، NYK علاوه بر فعالیت های اصلی خود روی به تحت اختیار گرفتن ترمینال های بندری در بنادر بزرگ جهان آورده اند. دروری که نام این اقدام آنها را تبدیل به شرکت های دوگانه شدن، گذارده است اعلام نموده برخی از این خطوط همانند مرسک به تنهایی دست به این اقدام زده است و برخی دیگر مثل خطوط ژاپنی MOL، K Line، NYK به صورت مشارکتی روی به این اقدام آورده اند. البته این تصمیم استراتژیک نه برای سودآوری و کسب درآمد بیشتر از راه انجام عملیات بندری بلکه به منظور کاهش کرایه های حمل و ماندن در عرصه رقابت- و همچنین کاهش هزینه های عملیات بندری با توجه به پایین بودن حاشیه سود این شرکت ها انجام پذیرفته است.

* طبق گزارش BIMCO، میزان سفارشات ساخت کشتی های فله بر خشک به پایین ترین نرخ خود در 13 سال اخیر رسیده است. با نگاهی به آمار ثبت شده سفارشات به شرکت های کشتی سازی در 6 ماهه اول سال 2017، تنها مجموع 60.4 میلیون تن وزن مرده به چشم می خورد. از مهمترین دلایل این کاهش می توان به کاهش تجارت جهانی و کاهش کرایه های حمل اشاره نمود.

* آمار نرخ اجاره کانتینر از سوی شرکت های اجاره دهنده نشان می دهد کانتینرها با قیمت های به شدت رقابتی و با حاشیه سود کم عرضه می شوند. از جمله عوامل این اتفاق می توان به رشد بدون نظارت شرکت های اجاره دهنده کانتینر، اختصاص نزدیک به 50.4 درصد کانتینرهای نوساز به اینگونه شرکت ها، فروش کانتینرهای متعلق به خطوط کانتینری در جهان به شرکت های اجاره دهنده و سپس اجاره همان کانتینرها از آنها به دلیل عدم توجیه اقتصادی مالکیت کانتینر از سوی خطوط، اشاره نمود.

* آلفالاینر: میزان جابجایی و عملیات کانتینری در 6 ماهه اول سال 2017 رشدی معادل 6.7 درصد را به ثبت رسانده است و احتمال می رود پایان امسال نیز با رشد سالیانه 6 درصد مواجه باشیم که البته این نرخ بالاترین میزان رشد در 6 سال اخیر خواهد بود. این تحقیق بر روی بیش از 250 بندر بزرگ دنیا انجام شده است که به طور کل آمار جابجایی جمعا 550 میلیون TEU را به ثبت رسانده است.

* هاپاگ لوید که اخیرا کشتیرانی امارات متحده عربی (UASC) را تحت اختیار خود درآورده است، طبق آخرین بیانیه خود اعلام نمود که تا چند سال آینده قصد خرید هیچ کشتی ای را نخواهد داشت.


[1] Allowance Credit Losses

دسته بندی:
  اخبار مهم صنعت حمل و نقل بین المللی
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (39 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .