گزارش عملکرد تجارت دریایی (شماره 2)

توسطAli Karim 9 ماهپیش

 

گزارش عملکرد تجارت دریایی جهان از مورخه 22 سپتامبر الی 18 اکتبر 2017

 

 

فله خشک

Baltic Exchange در آخرین گزارش خود از شاخص کشتی های فله خشک ([1]BDI) در 18 اکتبر، شاخص کل را 1566 واحد اعلام نمود که آنرا به بیشترین واحد در 3 سال اخیر تبدیل نموده است. این در حالیست که در گزارش شماره 1 (مورخه 22 سپتامبر) این شاخص به 1502 واحد رسیده بود. از نظر متخصصین Hellenicshipping  این افزایش مستمر نرخ های حمل در بخش فله خشک ناشی از افزایش مبادلات دریایی کالا در اقیانوس های اطلس و آرام، یعنی شاهراهه های دریایی جهان، می باشد. البته BDI از 22 سپتامبر سقوطی آزاد داشت که آنرا به 1308 واحد در 3 اکتبر نیز رساند، اما پس از آن، با شیب بسیار زیاد به سوی رشد حرکت کرد. در این میان طبق معمول Capesize های 170.000 تنی حامل ذغالسنگ و سنگ آهن با 154 واحد افزایش بیشترین رشد را در بین دیگر کشتی ها داشتند و به گفته Alibra  درآمد روزانه 16.50 دلاری را در قراردادهای 1 ساله به ثبت رسانده اند. بعد از آن کشتی های 70.000 تنی پانامکس با افزایش مبادلات گندم در اقیانوس آرام رشد نسبتا خوبی داشته اند که درآمد آنها را به روزانه 12.75 دلار در قراردادهای 1 ساله رسانده است.

شاخص BDI منتهی به 17 اکتبر

شاخص BDI منتهی به 17 اکتبر

 

کانتینر

در نقطه مقابل بازار فله خشک، حمل و نقل کانتینری با رشد بسیار کمی روبه رو بوده است. New Contex منتشر شده در 17 اکتبر با تنها 3 واحد افزایش نسبت به 21 سپتامبر شاخص 401 واحدی را به ثبت رسانده است. این در حالیست که شاخص Harpex 9 واحد سقوط نیز نسبت به 1 ماه گذشته را نشان می دهد. تشابه هر دو شاخص علاوه بر نرخ رشد پایین و رو به منفی، افت مستمر نرخ حمل کشتی های با ظرفیت 4500 تا 6500 TEU در هفته های اخیر بوده است. نکته جالب این است که آمار و ارقام مبادلات کانتینری حاکی از رشد مستمر هستند و حتی  افزایش 9 درصدی صادرات چین در 9 ماهه 2017 به نسبت سال 2016 نیز نتوانسته است نرخ های حمل را افزایش دهد. Alphaliner  در گزارش خود اعلام نموده است که با توجه به افزایش حجم مبادلات کانتینری در ماه سپتامبر و اوایل اکتبر و مطلوب بودن وضعیت بازار در فصل اوج مبادلات، گزارشی در خصوص کمبود فضا برای کانتینر ها به ثبت نرسیده است و همین عدم تعادل کماکان در میان عرضه و تقاضا را تنها دلیل برای افت نرخ های حمل  دانسته است.

شاخص نرخ حمل شانگهای (SCFI) به جز در مسیر خلیج فارس و دبی که افزایش 44 دلاری- 410 دلار به ازای هر کانتینر 20 فوت- و استرالیا و نیوزلند که با افزایش 321 دلاری- 1020 دلار به ازای هر کانتینر 20 فوت -را به ثبت رسانده اند در بیشتر مسیرهای مهم از جمله به اروپا، آمریکا و مدیترانه با افت 28 (اروپا) تا 190 (شرق آمریکای شمالی) دلاری روبرو بوده است. البته شاخص کلی تر نرخ حمل چین (CCFI) در همه مسیرها به جز استرالیا رشد منفی داشته است؛ کمانکه بیشترین کاهش را با 9.3- درصد در مسیر به سمت خلیج فارس و دریای سرخ داشته است.

شاخص New Contex

شاخص New Contex

 

تانکرها

تانکرها در 1 ماهه اخیر دو مسیر جدا از هم را در پیش گرفته اند. شاخص تانکرهای تمیز بالتیک (BCTI) – که حامل فرآورده های پتروشیمی سبک از جمله LPG  و نفتا هستند- مسیر کانتینرها را در پیش گرفته اند و با سقوط 77 واحدی به نسبت شاخص منتشره در مورخه 22 سپتامبر (621) به 544 واحد رسیده اند. بر خلاف آن، شاخص تانکرهای کثیف (BDTI) – که حامل فرآورده های پتروشیمی سنگین از جمله سوخت، روانکارها و واکس ها هستند- با 145 واحد افزایش به 916 واحد رسیده اند که برای بار دوم در سال 2017 اختلاف این دو تانکر را به بیش از 370 واحد رسانده است.

شاخص BCTI و BDTI

شاخص BCTI و BDTI

 

در گزارش جالبی که Hellenicshipping  منتشر نموده است پتروشیمی های هندوستان به خرید نفت خام از آمریکا روی آورده اند تا بتوانند وابستگی خود را به کشورهای خاور میانه در این زمینه کمتر کنند. این روند که به تازگی و در ماه اخیر شروع شده است، بعد از ملاقات نخست وزیر هند، نارندرا مودی و ترامپ در ماه ژودن صورت گرفته است و به نظر می رسد در مرحله اول شرکت های پتروشیمی هندی با سفارش های آزمایشی درصدد سنجیدن شرایط برای آینده می باشند.

 

در گزارش بعدی قسمت های تحلیل خرید و فروش کشتی های دست دوم ، آخرین تغییرات قوانین و کنوانسیون ها و تاثیرات آنها بر بازار و اخبار کوتاه نیز به این گزارش اضافه خواهند شد. با ما همراه باشید.

 

 

دسته بندی ها ::
  اخبار مهم صنعت حمل و نقل بین المللی, تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی, فله خشک
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (35 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .