شاخص های اقتصادی صنعت حمل و نقل دریایی (قسمت سوم: New Contex)

توسطAli Karim 1 سالپیش

شاخص ارزیابی اجاره زمانی کشتی های کانتینر بر[1] توسط انجمن کارگزاران اجاره کشتی هامبورگ در اکتبر سال 2007 منتشر شد و در ماه می سال 2010 با در نظر گرفتن طیف وسیعتری از فاکتورها به New Contex تغییر نام داد.

پایه محاسبه این شاخص، نرخ اجاره 12 یا 24 ماهه 6 نوع از کشتی های کانتینر بر می باشد که به صورت روزانه بدست می آیند. این نرخ ها هقته ای دوبار (سه شنبه ها و پنج شنبه ها)، مورد تحلیل قرار می گیرند و شاخص New Contex از آنها بدست می آید. این شاخص همچنین قابلیت نشان دادن میزان درصد تغییر هر کدام از انواع کشتی های کانتینر بر را دارد.

در حقیقت نحوه کار برای بدست آوردن این شاخص به اینگونه می باشد که انجمن کارگزاران هامبورگ تعدادی از معتبرترین شرکت های واسطه اجاره کشتی[2]در نقاط مختلف اروپا از جمله لندن، پاریس، کپنهاگن و هامبورگ را انتخاب نموده و نرخ به روز اجاره کشتی های کانتینر بر (در کلاس های زیر) را از آنها دریافت می کنند و سپس شاخص کل را با توجه به این نرخ های روزانه و در قالب 12 (مخصوص کشتی های 1100 و 1700 TEU) و 24 ماهه (مخصوص کشتی های 2500 تا 4250 TEU) منتشر می کنند. در واقع این شاخص باعث می شود وضعیت بازار به صورتی شفاف و قابل فهم در اختیار شرکت های کشتیرانی، خطوط کانتینری و تمامی شرکت های وابسته به این صنایع، قرار گیرد.

از جمله مهمترین تفاوت هایی که میان دو شاخص بازار اجاره کشتی های کانتینر – یعنی Harpex و New Contex – وجود دارد می توان به موارد ذیل اشاره نمود.

  • New Contex مدت قراردادها را مد نظر قرار می دهد در حالیکه Harpex تنها نرخ روزانه را به عنوان پایه محاسبات خود در نظر می گیرد. New Contex مدت زمانی رایج در قرار دادها، یعنی 6، 12 و 24 ماه را – که 6 ماه مخصوص کشتی های کوچک و 24 ماه مخصوص کشتی های بزرگتر است- در نظر دارد که شاید همین مهم دلیلی باشد برای شفاف تر بودن شاخص.

  • در سوی دیگر ترازو Harpex طیف گسترده تری از انواع کشتی های کانتینر بر را در میان شاخص های خود جای داده است. این شاخص در حقیقت 9 کلاس مختلف از 700 تا8500 TEU را ارزیابی می کند در حالیکه New Contex تنها 6 کلاس مختلف، از 110 تا 4250 TEU را ارزیابی می نماید. بر همین اساس می توان گفت Harpex می تواند دید جامع تر و گسترده تری از بازار را ارائه نماید زیرا جامعه بزرگتری را بررسی می کند.

  • New Contex روند بسیار پیچیده و سختی را در انتخاب واسطه هایی که نرخ هایشان در شاخصش جای دارند، برقرار نموده است تا در نهایت بتواند تصویری بسیار دقیق تر و معتبرتر از بازار نمایش دهد. نکته جالب اینجاست که شرکت هاپر پیترسون که ناشر شاخص Harpex است جزء 16 شرکتی است که نرخ هایشان توسط انجمن هامبورگ دریافت می شوند. این در حالیست که شرکت هارپر پیترسون صرفا برای محاسبات خود به نرخ های خودش متکی است.

  • از لحاظ زمانی، Harpex به صورت هفتگی منتشر می شود اما New Contex هفته ای 2 بار یعنی سه شنبه ها و پنجشنبه.

شاخص New Contex از ماه جولای 2017

 

  • از آنجایی که کمپانی VHSS آوردن شاخص را با ذکر منبع بلامانع اعلام نموده است، شاخص های بالا از سایت آن کمپانی در اینجا قرار داده شده اند. اما شما می توانید برای دسترسی به اطلاعات جامع تر در این مورد به سایت این کمپانی که پیوند تصویر بالا می باشد مراجعه نمایید.

 

ما به قانون کپی رایت احترام می گذاریم و هر گونه ترجمه و یا مطلبی که از دیگران در مطالب آورده می شود یا با اجازه کتبی از ناشرین بوده است و یا با ذکر مستقیم منابع.

[1] New Contex

[2] Ship broking agencies

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (39 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .