دورقی

کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی

بیش از یک قرن در خدمت مرز و بوم

داستان دورقی

خانواده دورقی، از قدیمی ترین خانواده های شهر باستانی شوشتر هستند که تاریخچه ای پر بار از گذر سال ها را با خود به همراه دارند.

اما تاریخچه تاسیس شرکت دورقی تقریبا به سال ۱۲۷۰ بازمی گردد که عبدالله دورقی پسر بزرگ خانواده، در جوانی شوشتر را به مقصد محمره (خرمشهر) ترک می گوید تا کسب و کار بازرگانی خود را در آنجا شروع کند. 

خانه دورقی در شوشتر که به تازگی در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

۱۲۷۰ تا ۱۳۲۷

حاج عبدالله برای آغاز تجارتش به هندوستان سفر می کند و در آنجا از تاجران ایرانی الاصل محموله هایی از قبیل ادویه جات، برنج، قند و غیره خریداری می نماید و آنها را با کشتی به بندر خرمشهر می آورد و کالا ها را در مناطق مختلف ایران می فروشد.

بعدها، پس از رونق گرفتن تجارتش بدون سفر به هندوستان مال التجاره را می خرید و آنها را در ایران تحویل می گرفت. البته در آن زمان تنها کشتی های بادی و یا بخاردر آن مسیر رفت و آمد می نمودند. او بعدتر برادر کوچکتر خود عبدالکریم را نیز به حجره خود می آورد و راه و رسم تجارت را به او می آموزد.

۱۳۲۷ تا ۱۳۵۰

حاج عبدالله در سال ۱۳۲۷ به رحمت خدا می روند. پس از او، دامادش محمد علی دورقی در بندرخرمشهر حرفه او را در مقام حق العملکار ادامه می دهد و به بازرگانی و در کنار آن حمل و نقل، البته نه به شکل امروزی آن، ادامه می دهد. 

دکتر خسرو دورقی، متولد ۱۳۱۶، پس از تحصیلات ابتدایی در خرمشهر و تهران، در سال ۱۹۵۱ برای ادامه تحصیلات به انگلستان مهاجرت نمودند. تحصیلات خود را در مقطع لیسانس (BSc) تا دکترا (PhD) در دانشگاه لندن و با دریافت بورسیه از سازمان های ناسا (NASA) و RCS در مقطع فوق دکتری در دانشگاه های گلاسکو (اسکاتلند) و بریستول (انگلستان) در رشته شیمی گذراندند. ایشان در سال ۱۹۶۷ به ایران بازگشتند و از ۱۹۶۸ تا سال ۱۹۸۸ در شرکت ملی صنایع پتروشیمی به فعالیت پرداختند و از سال ۱۹۸۸ تا کنون در شرکت خانوادگی مشغول به فعالیت در حوزه حمل و نقل می باشند.

دکتر محمود دورقی، متولد ۱۳۲۰، بخشی از تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی خود را در رشته داروسازی در سال های ۱۹۶۴-۱۹۵۹ در انگلستان گذراندند. ایشان سپس در سال ۱۹۶۵ به ایران بازگشتند و در دانشگاه شیراز در مقطع فوق لیسانس ادامه تحصیل نموده و سپس به آمریکا رفته و در دانشگاه ایالت اوهایو تحصیلات عالیه خود در مقطع دکترا را طی نمودند. ایشان از سال ۱۹۷۶ (۱۳۵۶) تا کنون در شرکت خانوادگی در سمت مدیر عامل مشغول به فعالیت در حوزه حمل و نقل بین المللی می باشند.

در اوایل دهه ۱۳۵۰ حاج ناصر دورقی، فرزند محمد علی دورقی، به عنوان اولین نفر از نسل سوم مدیران شرکت دورقی، در جوانی به کنار پدر آمد تا راه و رسم حرفه را از او بیاموزد. او سپس مسئولیت امور مالی و مشتریان شرکت را عهده دار شد و تا کنون از اعضای هیئت مدیره می باشد. 

بخشی از جوایز و تقدیر نامه های شرکت دورقی