دورقی

کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی

بیش از یک قرن در خدمت مرز و بوم

داستان دورقی

خانواده دورقی، از قدیمی ترین خانواده های شهر باستانی شوشتر هستند که تاریخچه ای پر بار از گذر سال ها را با خود به همراه دارند.

اما تاریخچه تاسیس شرکت دورقی تقریبا به سال 1270 بازمی گردد که عبدالله دورقی پسر بزرگ خانواده، در جوانی شوشتر را به مقصد محمره (خرمشهر) ترک می گوید تا کسب و کار بازرگانی خود را در آنجا شروع کند. 

خانه دورقی در شوشتر که به تازگی در فهرست آثار ملی ثبت گردیده است.

1270 تا 1327

حاج عبدالله برای آغاز تجارتش به هندوستان سفر می کند و در آنجا از تاجران ایرانی الاصل محموله هایی از قبیل ادویه جات، برنج، قند و غیره خریداری می نماید و آنها را با کشتی به بندر خرمشهر می آورد و کالا ها را در مناطق مختلف ایران می فروشد.

بعدها، پس از رونق گرفتن تجارتش بدون سفر به هندوستان مال التجاره را می خرید و آنها را در ایران تحویل می گرفت. البته در آن زمان تنها کشتی های بادی و یا بخاردر آن مسیر رفت و آمد می نمودند. او بعدتر برادر کوچکتر خود عبدالکریم را نیز به حجره خود می آورد و راه و رسم تجارت را به او می آموزد.

1327 تا 1350

حاج عبدالله در سال 1327 به رحمت خدا می روند. پس از او، دامادش محمد علی دورقی در بندرخرمشهر حرفه او را در مقام حق العملکار ادامه می دهد و به بازرگانی و در کنار آن حمل و نقل، البته نه به شکل امروزی آن، ادامه می دهد. 

دکتر خسرو دورقی، متولد 1316، پس از تحصیلات ابتدایی در خرمشهر و تهران، در سال 1951 برای ادامه تحصیلات به انگلستان مهاجرت نمودند. تحصیلات خود را در مقطع لیسانس (BSc) تا دکترا (PhD) در دانشگاه لندن و با دریافت بورسیه از سازمان های ناسا (NASA) و RCS در مقطع فوق دکتری در دانشگاه های گلاسکو (اسکاتلند) و بریستول (انگلستان) در رشته شیمی گذراندند. ایشان در سال 1967 به ایران بازگشتند و از 1968 تا سال 1988 در شرکت ملی صنایع پتروشیمی به فعالیت پرداختند و از سال 1988 تا کنون در شرکت خانوادگی مشغول به فعالیت در حوزه حمل و نقل می باشند.

دکتر محمود دورقی، متولد 1320، بخشی از تحصیلات دبیرستانی و دانشگاهی خود را در رشته داروسازی در سال های 1964-1959 در انگلستان گذراندند. ایشان سپس در سال 1965 به ایران بازگشتند و در دانشگاه شیراز در مقطع فوق لیسانس ادامه تحصیل نموده و سپس به آمریکا رفته و در دانشگاه ایالت اوهایو تحصیلات عالیه خود در مقطع دکترا را طی نمودند. ایشان از سال 1976 (1356) تا کنون در شرکت خانوادگی در سمت مدیر عامل مشغول به فعالیت در حوزه حمل و نقل بین المللی می باشند.

در اوایل دهه 1350 حاج ناصر دورقی، فرزند محمد علی دورقی، به عنوان اولین نفر از نسل سوم مدیران شرکت دورقی، در جوانی به کنار پدر آمد تا راه و رسم حرفه را از او بیاموزد. او سپس مسئولیت امور مالی و مشتریان شرکت را عهده دار شد و تا کنون از اعضای هیئت مدیره می باشد. 

بخشی از جوایز و تقدیر نامه های شرکت دورقی