تحلیل نرخ های حمل کانتینری از چین – نیمه دوم اکتبر ۲۰۱۸

توسطAli Karim 9 ماهپیش

تثبیت نسبی کرایه های حمل در نیمه اول ماه سپتامبر، رویای شیرینی بود که دوام چندانی نیافت و در طول مدت یکماهه اخیر، موج دیگری از افزایش نرخ از سوی خطوط باقیمانده– که اغلب NVOCC می باشند – بازار را در بر گرفت. آنچه نگرانی ها را بیشتر از پیش می کند گمانه زنی ها در خصوص نرخ ها در ماه های نوامبر و دسامبر (آبان و آذر) است که با توجه به نحوه پیشروی کرایه ها نمای خوبی را برای بازرگانان تصویر نمی کند.

تمامی بنادر به جز شانگهای با افزایش ۱۰۰ تا ۳۰۰ دلاری کرایه ها به بندر عباس مواجه بودند. شنزن و تیانجین افزایش تقریبی ۱۷ درصدی ( به ترتیب ۳۲۲ و ۲۸۴ دلار)، کینگدائو افزایش ۱۰ درصدی (۱۶۳ دلار)، نینگبو افزایش ۹ درصدی (۱۶۷ دلار) و شانگهای کاهش ۵ درصدی (۸۴ دلار) را به نسبت نرخ های نیمه اول سپتامبر ۲۰۱۸ تجربه نمودند که نرخ های نیمه دوم ماه اکتبر را به جز در خصوص کینگدائو و شانگهای به بالاترین در ۳ ماه اخیر رسانده است. البته افزایش کرایه حمل های کانتینری از چین به سایر نقاط جهان در این افزایش قیمت بی تاثیر نبوده است و بر اساس آمار شاخص CCFI، این شاخص از ماه آپریل تا سپتامبر ۱۱۰ واحد افزایش داشته است، گرچه با پشت سر گذاشتن ماه های  پر کار سال در ماه اکتبر نزدیک به ۲۰ واحد افت را تجربه نموده است. در هر صورت کاتالیزور اصلی افزایش کرایه های حمل از چین به ایران را می توان تنگ تر شدن حلقه رقبا و انحصار نسبی بر شمرد.
در جدول ذیل کرایه تقریبی حمل هر کانتینر ۲۰ فوت و ۴۰ فوت، مربوط به نیمه اول ماه سپتامبر و نیمه دوم ماه اکتبر آمده است:

کرایه های نیمه اول سپتامبر

کرایه های نیمه دوم اکتبر

         ۲۰ فوت

۴۰ فوت

         ۲۰ فوت

۴۰ فوت

شنزن

۹۹۳

۱۹۸۷

۱۲۵۰

۲۴۵۰

شانگهای

۱۱۸۱

۲۱۱۲

۱۱۷۵

۱۹۵۰

نینگبو

۱۱۹۰

۲۲۰۰

۱۳۵۰

۲۳۸۷

کینگدائو

۱۰۷۵

۱۸۶۶

۱۱۷۵

۲۰۲۵

تیانجین

۹۹۹

۱۷۶۰

۱۲۲۵

۲۰۷۵

آنچه در چند ماه اخیر در کنار افزایش کرایه های حمل، خیال بازرگانان را مشوش نموده است، تعرفه های اختیاری برخی از NVOCC ها و خطوط کشتیرانی برای دیرکرد عودت کانتینر خالی یا همان Demurrage/Detention است. این خطوط سعی نموده اند با قید این تعرفه ها در بارنامه جنبه قراردادی و اجباری به آنها بدهند، بدون آنکه گیرندگان کالا در ایران از آن باخبر باشند.

کانتینر وسیله ای است که برای شرکت مالک یا اجاره کننده آن، حکم ماشین آلات برای تولید کننده را دارد و هر گونه توقف آن به معنای هزینه است. تعرفه دیرکرد عودت کانتینر خالی نیز صرفا جهت پوشش هزینه این توقف و جبران قسمتی از آنچه می توانسته است برای مالکش درآمد بیافریند، می باشد که با بالارفتن نرخ دلار در چند ماه اخیر، تعرفه های قبل توانایی پوشش چنین هزینه های را نداشته اند. البته این امر هیچ گاه نباید تبدیل به وسیله ای شود برای دریافت مبالغی که نه تنها معقولانه نیستند بلکه گاها می توان تعبیری کاملا متفاوت از آن داشت. راه حل این امر، صدور بخشنامه ای لازم الاجرا می باشد که بعضا به خاطر منافع عده ای خاص و سیاسی بازی ها به تعویق افتاده و یا انجام نمی شود.

——————————————————————————————————————————————————————————————————————————————-

شاخص حمل کانتینری از چین منتشر شده توسط دورقی، به هیچ وجه نشان دهنده نرخ دقیق حمل از مبادی مذکور نیست و صرفا جهت اطلاع می باشد.

نویسنده: علی کریم

Karim@Douraghi.com

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .