تعویض (تغییر اطلاعات) بارنامه (Switch Bill of Lading)

توسطAli Karim 10 ماهپیش

تعویض بارنامه به صدور مجدد یک ست کامل از بارنامه با اطلاعاتی متفاوت در ازای بازپس گیری تمام نسخ اصلی اولیه اطلاق می شود. این روش معمول در دنیای تجارت، به دلایل مختلفی صورت می گیرد؛ از جمله:

 1. فروشنده واسطه نمی خواهد نام و اطلاعات فروشنده اصلی برای صاحب کالا فاش شود؛

 2. در حین سفر، صاحب کالا محموله را به شخص دیگری در کشوری دیگر می فروشد و در نتیجه نیاز دارد نام بندر مقصد و گیرنده را تغییر دهد؛

 3. فروشنده به دلیل وجود خریدار انحصاری در کشور مقصد، نمی خواهد نام اصلی بندر مبدا یا شرکتش، در بارنامه نشان داده شود.

 4. فروشنده به دلیل مسائل سیاسی حاضر به فروش کالای خود به کشور خریدار نمی باشد.

 5. خریدار به دلیل مسائل سیاسی حاضر به خرید کالای خود از کشور فروشنده نمی باشد.

 6. فرجه زمانی مذکور در اعتبار اسنادی برای حرکت محموله به مقصد، در زمان واقعی حرکت به اتمام رسیده است.

اما در این خصوص ممکن است سوالاتی پیش بیاید؛

 • چه شخصی می تواند درخواست این تغییر را بدهد؟

این تنها صاحب کالاست که می تواند چنین درخواستی را بدهد. در حقیقت صاحب کالا همان دارنده بارنامه است که پس از احراز هویت می تواند این درخواست را به صورت کتبی از خط کشتیرانی بنماید. البته خطوط مختلف در این خصوص ممکن است فرآیندهای متفاوتی را اتخاذ نمایند. معمولا خطوط دارای سرویس های گسترده روند سخت گیرانه تری را اعمال می نمایند؛ از معمول ترین این مراحل می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 1. درخواست کتبی دارنده بارنامه برای تعویض آن به نماینده خط کشتیرانی در کشوری که قرار است این کار صورت پذیرد؛ (برخی از خطوط مانند CMA CGM تسلیم تمام نسخ بارنامه را به صورت پشت نویسی شده در همان دفتر درخواست می کنند، برخی مانند Safmarine نامه معتبر از گمرک مبدا را به منظور تغییرات جزئی در مقدار و نوع کالا و یا مقصد نیاز دارند و برخی از خطوط نیز مهلت زمانی خاصی را برای این درخواست تعیین می نمایند.)

 2. بعد از تسلیم تمام نسخ بارنامه اولیه و درخواست کتبی، صاحب کالا رسما روی سربرگ خود تقاضای تغییر اطلاعات مجاز را به همراه اطلاعات تغییر یافته (جدید) اعلام می دارد. (برخی از خطوط مانند Maersk درخواست نامه مصونیت از مسئولیت ها (Letter of Indemnity) را نیز دارند.)

 3. در مرحله آخر، پس از پرداخت وجه منظور شده برای این سرویس، که بسته به خط مورد نظر معمولا از ۱۰۰ دلار تا ۲۵۰ دلار متغیر است، تمام نسخه های بارنامه ثانویه صادر می گردند.

نمونه یک بارنامه
 • کدامیک از اطلاعات بارنامه قابلیت تغییر را دارند؟

تنها اطلاعات مربوط به فرستنده، گیرنده، گیرنده مطلع ( Notify Party) و در برخی موارد توضیحات جزئی مربوط به نوع کالا به منظور تمایز آن (همانند سنگ های تزئینی به جای سنگ) قابلیت تغییر دارند. هیچیک از اطلاعات دیگر از جمله مبدا، مقصد، نام و شماره سفر کشتی، زمان بارگیری و حرکت، زمان صدور بارنامه، مشخصات مقدار و نوع کالاو غیره -در صورتی که خلاف واقعیت باشند و سند رسمی برای اثبات آن موجود نباشد- قابلیت تغییر ندارند و در صورت وقوع، از لحاظ قانونی تخلف و خط کشتیرانی ، بارفرابر و صاحب کالای درخواست دهنده متخلف محسوب می شوند و طبق قوانین بین المللی دریانوردی با آنها برخورد خواهد شد.

سوئیچ یا همان تعویض بارنامه؟؟!!!

 

گاها به دلایل دیگری که پیشتر ذکر شد، از جمله مسائل سیاسی، وجود خریدار انحصاری و یا اتمام مهلت متقاضی اعتبار اسنادی برای حرکت محموله، صاحب کالا درخواست تغییر اطلاعاتی مانند بندر مبدا، مقصد، تاریخ حرکت کشتی یا صدور بارنامه به اطلاعاتی که خلاف واقعیت هستند را می نماید.

به طور مثال کشور صادرکننده کالایی با تحریم ها علیه کشورش مواجه است و به همین منظور نیاز دارد بندر مبدا چیزی خلاف واقع را نشان دهد و نام بندر دیگری به جای آن ذکر گردد و یا کشور صادرکننده کالایی با تحریم ها علیه کشوری که کالا را به آن فروخته است مواجه می باشد و نیاز دارد بندر مقصد چیزی خلاف واقع را نشان دهد. در این صورت فرستنده یا گیرنده کالا، بدون آنکه محموله را به نقطه ای دیگر بفرستد و پس از طی مراحل گمرکی آنرا برای مقصد صادر کند، درخواست تعویض بارنامه می نماید که در این شرایط برخی خطوط کانتینری و یا بارفرابران، یا با صدور دو بارنامه مجزا و یا با صدور بارنامه ی مورد درخواست صاحب کالا از همان ابتدا این فرآیند را با طی مراحلی همانند مراحل بالا انجام می دهند؛ با این تفاوت که اولا، این درخواست معمولا در بندر مبدا و یا مقصد پیگیری می شود زیرا به دلیل کوچک بودن اینگونه خطوط و بارفرابران، نمایندگان آنها وسعت جغرافیایی چندانی ندارند؛ و دوما، تاکید اولیه خطوط بر دریافت نامه مصونیت از مسئولیت ها (LOI) می باشد که در آن شخص سومی در بندر واسطه به عنوان صاحب کالا و فرستنده معرفی می شود و شرکت حمل کننده کالا موظف می گردد از آن پس به دستورات او، بارنامه را صادر نماید؛ – در چنین شرایطی صاحبان کالا بعضا از شرکتی که بارفرابر یا خط کانتینری معرفی می کند، که همان نماینده آنها در بندر واسطه می باشد، استفاده می نمایند.- که البته این سوال حقوقی را باقی می گذارد که آیا به واقع صرف صدور چنین نامه ای مسئولیت تخلف تغییر اطلاعات به اطلاعاتی خلاف واقع در بارنامه نیز از دوش صادرکننده آن برداشته می شود یا خیر. ناگفته نماند که صاحب کالا گاها به منظور انجام این کار محموله خود را به نام شخص دیگری می نماید که احتمال سوء استفاده نیز در آن مطرح می شود.

نویسنده: علی کریم

Karim@Douraghi.com

دسته بندی ها ::
  حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی, درس های بازرگانی
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .