تحلیل نرخ های حمل کانتینری از چین – نیمه اول سپتامبر۲۰۱۸

توسطAli Karim 10 ماهپیش

بعد از نزدیک به ۳ ماه افزایش مستمر نرخ های حمل کانتینری از چین، به نظر می رسد نیمه اول سپتامبر ۲۰۱۸، نقطه تثبیت نسبی کرایه ها بوده است. با ورود ۲ خط جدید کانتینری (NVOCC)  به بازار و اضافه شدن آنها به بازمانده های تحریم ها، حالا وقت آن رسیده است که خطوط نرخ های خود را رقابتی کنند. البته کماکان مشکل کمبود کانتینرهای ۴۰ فوت پابرجا هستند، هر چند امیدواریم چینی ها از این فرصت برای فروش کانتینرهای خارج از رده خود به خطوط ایرانی استفاده ننمایند.

بیشترین افزایش کرایه حمل متعلق به شنزن با ۹۸ دلار بود. افزایش کرایه های دیگر بنادر به مراتب نامحسوس تر بودند. تیانجین افزایش تقریبی ۲۹ دلار، شانگهای ۸ دلار و نینگبو ۴ دلار را تجربه نمودند. کینگدائو نیز نزدیک به ۱۸۸ دلار کاهش در کرایه های خود به بندر عباس داشت.

در جدول ذیل کرایه تقریبی حمل هر کانتینر ۲۰ فوت و ۴۰ فوت، مربوط به نیمه دوم ماه آگوست و نیمه اول ماه سپتامبر آمده است:

کرایه های نیمه دوم آگوست

کرایه های نیمه اول سپتامبر

 

         ۲۰ فوت

۴۰ فوت

         ۲۰ فوت

۴۰ فوت

شنزن

۹۰۰

۱۵۲۵

۹۹۳

۱۹۸۷

شانگهای

۱۱۲۵

۲۱۵۰

۱۱۸۱

۲۱۱۲

نینگبو

۱۲۳۳

۲۱۵۰

۱۱۹۰

۲۲۰۰

کینگدائو

۱۱۰۰

۱۹۵۰

۱۰۷۵

۱۸۶۶

تیانجین

۹۴۹

۱۷۷۵

۹۹۹

۱۷۶۰

به نظر می آید بعد از مشخص شدن نتیجه بازی “چه کسی می ماند، چه کسی می رود” و آرامش نسبی بازار، حالا دیگر خطوط به فکر رقابت با یکدیگر و رقابتی نمودن نرخ ها افتاده اند. البته آنچه مسلم است IRISL برنده بلا منازع این رقابت خواهد بود و خطوط کانتینری بیشتر بر سر باقیمانده تناژ می جنگند و متکی به سرویس کشتی های خارجی تا جبل علی و سرویس ترانشیپ از آنجا با فیدرهای ایرانی خواهند بود. با در نظر گرفتن موارد بالا، کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی، اکنون نقشی بیش از پیش استراتژیک تر و به مراتب مهم تر را برای ایران ایفا می نماید.

نکته ای که در مورد کرایه های حمل به چشم می خورد، آن است که با رفتن برخی از خطوط کشتیرانی بزرگ، حالا دیگر IRISL  گران ترین خط محسوب نمی شود بلکه حتی در برخی از بنادر نرخهایی پایینتر از دیگر خطوط را نیز ارایه می نماید و همین امر می تواند نشان دهنده تسلط این خط ملی بر کرایه ها در شرایط حاضر باشد.

 


 

نویسنده: علی کریم

Karim@Douraghi.com

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .