تحلیل نرخ های حمل کانتینری چین – نیمه دوم آگوست ۲۰۱۸

توسطAli Karim 11 ماهپیش

نیمه دوم ماه آگوست در حالی شروع می شود که کماکان نشانی از حتی ثبات نرخ ها نیز دیده نمی شود. حتی با ورود دو خط کانتینری جدید ،که بعد تر به آنها می پردازیم، روند سریع صعودی نرخ ها کماکان ادامه دارد.

این بار بیشترین افزایش را در بنادر شنزن با رشد تقریبی ۳۹۷ دلار، نینگبو با رشد تقریبی ۳۶۶ دلار و کینگدائو با رشد تقریبی ۲۶۰ دلار، شاهد بودیم. شانگهای با رشد تقریبی ۸۸ دلار کمترین افزایش را داشت و تیانجین نیز با افت تقریبی ۷۱ دلار روبرو بود. البته همانطور که در جدول کرایه های حمل تقریبی مشاهده می شود، مهمترین دلیل افزایش بی رویه نرخ های حمل، کمبود شدید کانتینر های ۴۰ فوت – به ویژه سقف بلند- در بنادر مذکور می باشد.

 

در جدول ذیل کرایه تقریبی حمل هر کانتینر ۲۰ فوت و ۴۰ فوت، مربوط به نیمه دوم ماه جولای و نیمه دوم ماه آگوست آمده است:

کرایه های نیمه دوم جولای

کرایه های نیمه دوم آگوست

۲۰ فوت

۴۰ فوت

۲۰ فوت

۴۰ فوت

شنزن

۸۲۹

۱۴۰۴

۹۰۰

۱۵۲۵

شانگهای

۱۱۲۵

۱۸۶۰

۱۱۲۵

۲۱۵۰

نینگبو

۱۰۲۵

۱۶۵۰

۱۲۳۳

۲۱۵۰

کینگدائو

۱۰۰۰

۱۷۷۵

۱۱۰۰

۱۹۵۰

تیانجین

۱۰۷۵

۱۸۵۰

۹۴۹

۱۷۷۵

آنچه در نیمه دوم ماه آگوست به چشم می خورد، کاهش اختلاف میان نرخ کرایه های خطوط می باشد. گرچه این کاهش اختلاف در سمت افزایش قیمت ها رخ داده است تا دیگر خطوط نیز از سود سرشار این روزها عقب نمانند. البته IRISL کماکان پیشتاز می باشد.

همچنین ورود دو خط کانتینری جدید و ناشناخته به بازار چین به نام های Seaway Shipping Line و Volta که احتمالا ایرانی هستند، خبر نسبتا قابل پیش بینی ای بود، از آنجایی که تجربه پدید آمدن این گونه خطوط به ویژه در دوران تحریم برای صاحبانشان در دوره قبل سود بسیاری به همراه داشت. البته پرداختن و صحبت کردن در خصوص این خطوط نیاز به جایگاهی جداگانه دارد که در آینده به آن خواهیم پرداخت. در حال حاضر تنها امیدواریم که کانتینرهایی که در طی این جریان توسط این خطوط از چین خریداری می شوند خارج از رده، قدیمی و نا ایمن نباشند و حداقل دارای CSC Plate  معتبر برای ۲ تا ۳ سال آینده باشند.

خبر دیگر آنکه آنطور که از شنیده ها بر می آید، خط ESL نیز از آبانماه سرویس خود را به ایران قطع خواهد نمود.

در مقاله بعد به بررسی مقایسه ای میان سرویس ریلی از چین به تهران و سرویس های دریایی خواهیم پرداخت.

 

 


 

نویسنده: علی کریم

Karim@Douraghi.com

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .