تحلیل نرخ های حمل کانتینری چین – نیمه دوم جولای ۲۰۱۸

توسطAli Karim 12 ماهپیش

نیمه دوم ماه جولای ماهیتی کاملا متفاوت در برابر نیمه اول به خود گرفت. در حالیکه در بنادر نینگبو و شانگهای به ترتیب با افزایش تقریبی ۵۵۰ و ۴۶۰ دلاری کرایه های حمل به نسبت نیمه اول جولای روبرو بودیم ، بنادر شنزن و تیانجین تغییراتی به مراتب نامحسوس تر را تجربه نمودند. این در حالیست که کرایه حمل کینگدائو به بندر عباس بر خلاف سایر رقبایش افت کمی داشته است.

 

 

در جدول ذیل کرایه تقریبی حمل هر کانتینر ۲۰ فوت و ۴۰ فوت، مربوط به نیمه اول و دوم ماه جولای آمده است:

 

کرایه های نیمه اول جولای

کرایه های نیمه دوم جولای

۲۰ فوت

۴۰ فوت

 ۲۰ فوت

۴۰ فوت

شنزن

۷۳۰

۱۳۵۸

۸۲۹

۱۴۰۴

شانگهای

۸۱۶

۱۳۶۶

۱۱۲۵

۱۸۶۰

نینگبو

۸۱۶

۱۳۳۱

۱۰۲۵

۱۶۵۰

کینگدائو

۱۰۰۰

۱۸۰۰

۱۰۰۰

۱۷۷۵

تیانجین

۱۰۰۰

۱۸۰۰

۱۰۷۵

۱۸۵۰

 

 

کماکان گران ترین کرایه های حمل متعلق به خط IRISL است و یکی از مهمترین علل افزایش شدید نرخ در بنادر شانگهای و نینگبو نیز کاهش فعالیت دیگر خطوط و یکه تازی این خط در این بنادر می باشد. همچنین مشکل کمبود شدید کانتینرهای ۴۰ فوتی در بنادری همانند نینگبو، شانگهای و کینگدائو کرایه آنها را در برخی موارد به بیش از ۲۰۰۰ دلار نیز رسانده است.

همچنین خطوط کشتیرانی مختلف طبق اعلام دفاتر مرکزی خود سرویس های خود به ایران را قطع نمودند که از عواقب ناشی از آن می توان به همین افزایش بی رویه کرایه های حمل اشاره نمود. دست آخر خطوطی که ماندن را به رفتن ترجیح دادند TS lines، Regional Container Lines و Emirates Shipping Line بودند که در رده بندی برترین کشتیرانی های جهان به ترتیب ۲۱ ،۲۶ و بیست و هفتم می باشند. البته Hyundai Merchant Marine نیز طبق اعلام سایت خود آخرین کشتی به مقصد بندرعباس را در دوم آگوست راهی می کند تا بعد از آن سرویس های خود را قطع نماید.

 

اما مسئله ای به مراتب مهم تر از افزایش هفتگی کرایه های حمل، تاثیر قطع سرویس ها بر مدت زمان حمل، صحت اطلاعات، عدم توانایی در اطلاع از موقعیت مکانی کالا و آسیب پذیری است که در اصل از شاخص های مهم سنجش عملکرد حمل و نقل بین المللی می باشند.

از آنجایی که هدف از این مقاله بررسی دقیق نتیجه این تاثیرات نمی باشد به بیان خلاصه آن کفایت می کنیم. قطع سرویس کشتیرانی های برتر دنیا به بنادر، سبب افزایش زمان حمل – بعلت نیاز به استفاده از مسیرهای غیر معمول و گاه نا ایمن- ، پایین آمدن سطح صحت اطلاعات موجود در مورد کالا، مسیر حمل و دیگر اسناد مربوطه – بعلت کاهش شفافیت در وجوه مختلف حمل- ، عدم آگاهی از موقعیت مکانی دقیق کالا – بعلت استفاده از خطوط کانتینری غیر حرفه ای و لزوم فقدان شفافیت- و همچنین افزایش احتمال آسیب پذیری فیزیکی، دزدیده شدن و یا مفقود شدن کالا – بعلت انتخاب مسیرهای نا ایمن، مسائل سیاسی و تعویض یک یا چندباره کانتینر- خواهد شد.

برای بررسی جزئی تر شاخص های عملکرد می توانید به مقاله بررسی خطرات احتمالی در حمل و نقل بین المللی کالا مراجعه نمایید.

از جمله راهکارها برای کاهش احتمال وقوع اینگونه مسائل می توان به انتخاب هوشمندانه شرکت حمل که از تجربه و سابقه خوبی برخوردار باشد، پرسش و تحقیق در مورد نحوه حمل، مسیر حمل و خط حمل کننده، گرفتن مشاوره از کارشناسان خبره این صنعت، در نظر گرفتن راه های جایگزین حمل دریایی – برای اطلاع بیشتر از این مسیرها می توانید به مقاله جاده ابریشم نوین و واثانش – بخش دوم (کریدور شمال-جنوب) مراجعه نمایید- و همچنین استفاده از بیمه های معتبر حمل کالا که چنین خطراتی را تحت پوشش خود قرار می دهند، اشاره نمود.

شاخص جدید CFFI نیز در طی سه هفته گذشته منتشر نشده است.

 


نویسنده: علی کریم

Karim@Douraghi.com

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی, لجستیک و زنجیره تامین
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .