تحلیل نرخ های حمل کانتینری به ایران

توسطAli Karim 1 سالپیش

 

همانطور که در مقاله قبل ذکر شد، ، برخی از خطوط کشتیرانی، قطع سرویس های خود به بنادر ایران در آینده ای نزدیک را اعلام نموده اند، بعلاوه افزایش چشمگیر نرخ سوخت در چند هفته اخیر، دست در دست هم بالا رفتن  نرخ های حمل کانتینری از مبدا بنادر مهم چین به ایران و بالعکس را رقم زده اند.

 

در این میان بیشترین درصد رشد نسبت به ماه می را، مسیر Shenzhen-Bandar Abbas با ۶۷ درصد افزایش داشته است و بعد از آن به ترتیب Ningbo، Shanghai و Tianjin با ۵۹ درصد و ۴۲ درصد، شاهد بیشترین افزایش نرخ بوده اند.

میزان افزایش نرخ ها به تفکیک ماه (از April تا June) در شکل ذیل قابل مشاهده می باشند.

همچنین شاخص CFFI فورواردرهای چین نیز که در ۸ ژوئن منتشر شده است مجموع نرخ های حمل کانتینری به بندر عباس را ۴۰۷۱ اعلام نموده است، این در حالیست که مجموع نرخ های حمل به بندر عباس همین شاخص در تاریخ ۱۸ ماه می نزدیک به ۳۷۰۰ بوده است. همچنین این شاخص بیشترین میزان رشد را مربوط به مسیر Shanghai-Bandar Abbas با نزدیک به ۲۵۰ دلار افزایش اعلام نموده است. آخرین شاخص CFFI در شکل ذیل قابل مشاهده می باشد و برای مقایسه آن با شاخص ماه پیش می توانید این مقاله مراجعه نمایید.

با در نظر گرفتن شرایط جدید برای واردات کالا و الزامی بودن انتقال ارز از طریق سیستم بانکی به کشورهایی همانند چین، ترکیه، هند و کره جنوبی، عدم ثبات نرخ ارزهای مبادله ای در چند ماه اخیر، تحریم های جدید  آمریکا بر علیه ایران و همچنین عدم اطمینان از حرکت بعدی اتحادیه اروپا در خصوص برجام، به نظر می رسد تا حداقل یک ماه آینده وضعیت واردات کالا با رویکردی محافظه کارانه چه از سوی بازرگانان و چه از سوی فروشندگان پیش خواهد رفت. در این بین شرایط شرکت های حمل و نقل کریر منوط به تصمیم دفتر مرکزی آنها خواهد بود و تا کنون شرکت های حمل و نقل بین المللی جاده ای و لجستیکی  از جمله Ekol وBorusan Logistics   در اقدامی غیر علنی دفاتر خود در ایران را تعطیل نموده اند و دیگر شرکت های مطرح نیز منتظر جواب معادله سود و هزینه، در ارتباط تجاری خود با آمریکا می باشند.

در هر صورت با کوچک تر شدن حلقه عرضه این صنعت در صورت عدم وجود ارگان نظارتی مشخص، به مرور نرخ ها در کلیه وجه های حمل و نقل با افزایشی بی رویه روبرو خواهند شد. همچنین بازگشت به روش های غیر متعارف گذشته برای عبور از شرایط تحدیدی حاضر، خود در بی ثباتی و بالا رفتن غیر منطقی هزینه ها برای بازرگانان بیش از پیش در فشار، تاثیر خواهد داشت.

 


شاخص حمل کانتینری از چین منتشر شده توسط دورقی، با استفاده از نرخ حمل کانتینرهای ۲۰ فوت و ۴۰ فوت خطوط متفاوت بدست آمده است. این شاخص به هیچ وجه نشان دهنده نرخ دقیق حمل از مبادی مذکور نیست و صرفا جهت اطلاع می باشند.


نویسنده: علی کریم
Karim@Douraghi.com

دسته بندی ها ::
  economic analysis, تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی, لجستیک و زنجیره تامین

این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .