بررسی خطرات احتمالی در حمل و نقل بین المللی کالا

توسطAli Karim 2 سالپیش

حمل و نقل کالا و مسافر از ابتدا با خطراتی روبرو بوده اند و بسیاری از تحقیقات به بررسی این خطرات احتمالی که بیشتر از همه باعث ضرر و زیان صاحبان کالا و کشتیرانی ها شده اند، پرداخته اند که در ادامه با مروری بر آنها مهم ترین فاکتورهایی که ممکن است صاحبان کالا را در این مسیر به خطر بیندازد، مطرح می نماییم.

در  کل می توان این خطرات را به سه دسته تقسیم نماییم.

  1. خطرات مربوط به مسائل فنی. آسیب هایی که از جانب نواقص موجود در کشتی و یا تجهیزات آن و فناوری اطلاعات به محمولات می رسد. (مثل نمونه ای که اخیرا در مورد کشتیرانی بزرگی همچون مرسک رخ داد، حمله سایبری به خدمات آنلاین این خط کشتیرانی بود که خسارات چندین میلیون دلاری به خط و صاحبان کالا رساند.)

  2. خطرات مربوط به بازار. افت و خیزهای تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار نیز می تواند تاثیرات مخربی بر سرمایه و درآمد صاحبان کالا و خطوط کشتیرانی داشته باشد. (مثل، کاهش و افزایش کرایه های حمل در اثر افت و خیز عرضه و تقاضا و از نمونه های آن، رکود اقتصادی جهان در سال ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ است که تاثیرات آن پس از یک دهد هنوز از بین نرفته است.)

    کاربرد فناوری اطلاعات

    با توجه به روز افزون شدن کاربرد فناوری اطلاعات، خطرات مربوط به آن نیز افزایش می یابند.

  3. خطرات عملیاتی. از مهمترین خطرات موجود که همیشه صاحبان کالا( به ویژه تولید کنندگان) را تهدید می نماید. تاثیر لجستیک بر فرآیندهای اقتصادی بیش از آنچه تصور عمومی است، می باشد. هر گونه خلل در فرآیندهای لجستیکی و حمل و نقل کالا می تواند بر تولید کالا و خدمات، کیفیت و به موقع بودن آن و سود دهی سازمان تاثیر گذار باشد.

بیشتر تحقیقات انجام شده در این خصوص بر خطرات عملیاتی تمرکز نموده اند که شامل صدور اسناد، بوکینگ و اشتباهات صورتحساب، اشتباهات در قوانین گمرکی و امنیتی، اعتصاب و ازدحام در بنادر و مرزها، دزدی، آسیب رسیدن به کالا، دزدان دریایی و حملات تروریستی اشاره نمود. در این میان اشتباهات مربوط به اطلاعات کالای مورد حمل، مهم ترین محسوب می شود.

بارگیری و تخلیه نادرست

بارگیری و تخلیه نادرست محمولات از مهم ترین دلایل خسارات وارده محسوب می شود.

از مصادیق این زیان ها که موسسه Drewry در سال ۲۰۰۶ منتشر نمود:

عدم قابلیت اطمینان به برنامه حرکت وسائط حمل، تاخیر در ارسال و دریافت محموله در نتیجه اعتصاب و ازدحام، بدی آب و هوا و بهره وری پایین بنادر و ترمینال های در انجام وظایف خود، تغییرات نرخ سوخت، تشریفات امنیتی خاص تعیین شده برای بازرسی کالاها در اثر حملات تروریستی.

اندازه گیری خسارت وارد شده

پنهان نمودن اطلاعات واقعی محموله

پنهان نمودن اطلاعات واقعی محموله توسط صاحبان کالا مهم ترین خطر و محتمل ترین آنها می باشد.

تخمین خسارت ایجاد شده در نتیجه این خطرات کار بسیار سختی است. شاید بتوان خسارت مالی مربوط به قسمتی از محموله که مفقود یا دزدیده شده است را تشخیص یا آسیب فیزیکی را که به محموله رسیده است با نظر کارشناسانه تخمین زد اما به طور قطع بسیاری از خسارات را نمی توان از نظرگاه مالی سنجید. به طور مثال، سابقه شرکت حمل و نقلی که محموله را با تاخیر به دست صاحب کالا می رساند یا به پایگاه داده های مجازی اش حمله سایبری می شود، نمی توان تخمین زد.

به همین دلیل، صاحب نظران سطوح مختلف این خسارات را با توجه به شاخص های مختلف به دسته بندی های مختلفی تقسیم می کنند: بی اهمیت، کم، متوسط، زیاد و بسیار زیاد.

در جدول ذیل تمامی خطرات مهم در عملیات کشتیرانی و حمل و نقل بین المللی کالا را مطرح می نماییم.

خطرات بوجود آمده از طریق جریان اطلاعات

 

تاخیر در ارسال و دریافت اطلاعات

استفاده از کانالهای ارتباطی متعدد (تلفن، ایمیل، خدمات آنلاین)

عدم ارسال به موقع اطلاعات توسط صاحب کالا

عدم تبادل به موقع اطلاعات میان شرکت حمل و نقل بین المللی با کشتیرانی

توقیف مدارک و اسناد محموله توسط مراجع قانونی مثل گمرک

 

 

نادرستی اطلاعات

فقدان امنیت کافی در جریان تبادل اطلاعات

نا هماهنگی/ نقص اطلاعات

عدم مطابقت اطلاعات کالا

پنهان نمودن اطلاعات کالا (خطرناک بودن کالا)

عدم آگاهی کالا نسبت به اطلاعات محموله از طرف صاحب کالا

 

مشکلات فناوری اطلاعات

خرابی پایگاه های اطلاعاتی و تجهیزات آن

عملکرد نادرست اداره کنندگان تجهیزات سخت افزاری

عملکرد نادرست اداره کنندگان نرم افزاری

خطرات احتمالی مربوط به تجهیزات فیزیکی

 

 

 

 

تاخیر در حمل

اعتصاب بنادر

ازدحام کشتی ها در اسکله

بهره وری پایین در ترمینال های بندری

بدی آب و هوا

کمبود کانتینر

عدم وجود انعطاف پذیری در برنامه حرکت

توقیف محموله توسط گمرک

افزایش قیمت نفت

 

 

آسیب فیزیکی کالا

آسیب رسیدن به کالا و محموله به علت بارگیری/تخلیه نادرست در بندر

دزدیده شدن تمام/قسمتی از کالا

آسیب رسیدن بعلت خطرناک بودن محموله

آسیب رسیدن به کالا های یخ زده/ یخچالی بعلت قطعی برق

حملات تروریستی / دزدان دریایی

خطرات احتمالی مربوط به پرداخت ها و تسویه حساب

تغییر نرخ ارز

افزایش یا کاهش نرخ ارز در زمان پرداخت

بحران اقتصادی در کشورها

تاخیر در پرداخت

تاخیر در پرداخت از طرف شرکت های حمل و صاحبان کالا

عدم پرداخت

ورشکستگی صاحبان کالا

 

متروکه شدن کالا در گمرک بعلت عدم ترخیص توسط صاحب کالا

 

نقض قرارداد و یا کاهش تعداد کانتینرها توسط صاحب کالا

 

مهم ترین خطرات

اما با توجه به تحقیقات صورت گرفته مهم ترین خطرات از نظر مالی: افزایش قیمت نفت، پنهان نمودن اطلاعات محموله و ازدحام در بنادر است. اما دیگر خطرات که البته اهمیت کمتری نسبت به ۳ مورد قبل دارند: بدی آب و هوا، آسیب از طریق کالای خطرناک، بارگیری و تخلیه نادرست در ترمینال های بندری و تغییر نرخ ارز در زمان پرداخت.

اما از نظر خدشه دار شدن سابقه، مهم ترین خطرات احتمالی: پنهان نمودن اطلاعات محموله، حمل محمولات خطرناک و ازدحام در بندر می باشند.

از نظر امنیت کالا، پنهان نمودن اطلاعات محموله، حمل محمولات خطرناک و حمله تروریستی / دزدان دریایی بیشتر احتمال خسارت را دارند و دو عامل بدی آب و هوا و آسیب رسیدن به کالا های یخ زده/ یخچالی بعلت قطعی برق نیز در رده های بعدی قرار دارند.

در میان تمامی خطرات احتمالی، پنهان نمودن اطلاعات محموله توسط صاحبان کالا بیشترین احتمال به وقوع پیوستن و ضرر را دارند. و در میان انواع ضررها نیز، خسارات مالی مهم ترین و بیشترین احتمال به وقوع پیوستن را دارا می باشند و خدشه دار شدن سابقه نیز کم اهمیت ترین مورد می باشد.

در میان انواع خطرات احتمالی نیز، خطرات احتمالی مربوط به تجهیزات فیزیکی در بالاترین رده اهمیت قرار دارند و با اضافه نمودن احتمال پنهان نمودن اطلاعات محموله توسط صاحب کالا به آن، این ۱۳ مورد، نزدیک به نیمی از خطرات به وقوع پیوسته را شامل می شوند و با به کار گرفتن استراتژی هایی که در شماره ۲ همین مقاله ذکر خواهیم نمود می توان احتمال وقوع آنها را به حداقل رساند.

دسته بندی ها ::
  دسته‌بندی نشده, لجستیک و زنجیره تامین
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .