گزارش عملکرد حمل و نقل دریایی (شماره ۴)

توسطAli Karim 2 سالپیش

گزارش عملکرد تجارت دریایی جهان از مورخه ۳۱ اکتبر الی ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷

 

فله خشک

با توجه به اینکه شاخص فله از تاریخ ۲۴ اکتبر روند نزولی شروع نمود، این روند تا تاریخ ۱۶ نوامبر دچار توقف نشد و شاخص را به ۱۳۶۱ واحد رساند. اما سیر صعودی پس از این تاریخ، در آخرین محاسبه در ۲۸ نوامبر آنرا به ۱۵۰۶ واحد رسانده است. رشد ۱۴۵ واحدی این شاخص در طی دو هفته ممکن است چشمگیر بوده باشد لیکن آنرا از نقطه اوج خود در ۲۴ اکتبر (۱۵۸۸ واحد) دور نگاه می دارد.

با توجه به روند اوج و سقوط نمودار BDI در سال ۲۰۱۷ می توان پیش بینی نمود که این شاخص کماکان به رشد خود ادامه دهد اما در کل سیر نزولی در پیش می گیرد.

نکته ای که اینجا به چشم می خورد آن است که تمامی کشتی ها با افزایش نرخ حمل روبرو بوده اند که در این میان capesize های ۱۷۰٫۰۰۰ تنی همانند همیشه پیشتاز رشد شاخص بوده اند، با ۱۱۹ واحد افزایش به ۳۶۵۹ واحد رسیده اند. در رده بعدی به ترتیب Panamax های ۹۰٫۰۰۰ تنی با ۲۱ واحد افزایش (۱۳۲۰ شاخص کل)، Supramax های ۷۰٫۰۰۰ تنی با ۶ واحد افزایش (۹۲۹ شاخص کل) و در نهایت Handysize های ۴۰٫۰۰۰ تنی با ۱ واحد افزایش (۶۲۰ شاخص کل) در رده های بعدی قرار دارند.

نکته دیگر آنکه بیشترین افزایش نرخ حمل تنها در قراردادهای شش ماهه دیده می شود و نرخ قراردادهای ۱ ساله ثابت بوده و قراردادهای ۲ ساله نیز با کاهش روبرو می باشند. این، خود نشان دهنده عدم اطمینان نسبت به آینده فله خشک و احتمال کاهش قیمت های حمل می باشد.

شاخص BDI (فله خشک بالتیک)

شاخص BDI (فله خشک بالتیک)

 

کانتینر

Shanghai Shipping Exchange در آخرین شاخصی که از SCFI در تاریخ ۲۴ نوامبر منتشر نمود، مسیر صادراتی شانگهای به خاورمیانه را با ۲۲۵ واحد کاهش نسبت به ۲۷ اکتبر، ۴۰۱ اعلام نمود. با توجه به اینکه این شاخص روند صعودی کوتاهی را ثبت نمود و پس از آن به سرعت سقوط کرد، به نظر نمی رسد قیمت های حمل از چین به خاورمیانه در آینده ای نزدیک دچار افزایش شوند و تنها امید خطوط کانتینری توقف در سیر نزولی شدید این شاخص است که آنرا به حد بسیار پایینی رسانده است.

شاخص دیگر نرخ حمل در مسیر چین به خاورمیانه، CFFI، که در ۲۷ اکتبر ۶۳۳ واحد را ثبت نموده بود نیز پس از افت شدید  در ۳ نوامبر (۵۴۴ واحد) و رشد دوباره در هفته بعدی در نهایت شاخص کل ۵۱۷ واحد را در تاریخ ۲۴ نوامبر به ثبت رسانید که آنرا به پایین ترین نرخ خود در ۲ ماه اخیر می رساند. در ذیل می توانید نرخ های تقریبی حمل از مبادی چین به بندر عباس را مشاهده نمایید. 

POL

POD

USD/OF 20’

USD/OF 40’

Qingdao

Bandar Abbas

515

580

Shanghai

Bandar Abbas

515

635

Ningbo

Bandar Abbas

435

485

Shenzhen

Bandar Abbas

410

460

Tianjin

Bandar Abbas

565

620

Guangzhou

Bandar Abbas

485

565

 

اما در سطح جهانی، شاخص New Contex، به طرزی عجیب همانند گزارش قبل هیچ تغییری را در خود به ثبت نرسانیده است و همان ۴۰۱ واحد ۲۶ اکتبر را منتشر نمود. و اما شاخص Harpex تغییرات به مراتب شگفت انگیز تری را نسبت به New Contex تجربه نموده است. پس از آنکه این شاخص در ۴ نوامبر به پایین ترین میزان خود در ۲ ماه اخیر رسید (۴۷۳ واحد) ، با رشد روبرو شد و بر خلاف گزارش قبل رشد ۵ واحدی را به ثبت رساند، که با توجه به نرخ های حمل در میان کشتیهای کانتینر بر با ظرفیت مختلف ،کشتی های ۷۰۰ TEU (افزایش درآمد روزانه به میزان ۱۰۰ دلار)، ۱۷۰۰ TEU (افزایش درآمد روزانه به میزان ۵۰ دلار)، ۲۵۰۰ TEU (افزایش درآمد روزانه به میزان ۱۰۰ دلار)، ۳۵۰۰ TEU (افزایش درآمد روزانه به میزان ۵۰۰ دلار) با افزایش درآمد روبرو بوده اند و کشتی های ۶۵۰۰ TEU نیز شاهد ۱۵۰ دلار کاهش درآمد بوده اند. می توان نتیجه گرفت که همانند گزارش قبل، باز هم کشتی های کانتینر بر کوچکتر برنده افزایش درآمدها بوده اند. 

تانکرها

اینبار به نظر می رسد بیشترین افت قیمت ها را بعد از شاخص نرخ حمل کانتینری چین به خاورمیانه، تانکرهای کثیف داشته اند. شاخص تانکرهای تمیز بالتیک  – که حامل فرآورده های پتروشیمی سبک از جمله LPG  و نفتا هستند- ا افزایش روبرو بوده است و از ۵۲۸ واحد در ۳۱ اکتبر به ۶۱۱ واحد در ۲۸ نوامبر رسیده است. این در حالیست که رقیب همیشه برنده او یعنی شاخص تانکرهای کثیف بالتیک (BDTI) – که حامل فرآورده های پتروشیمی سنگین از جمله سوخت، روانکارها و واکس ها هستند- اینبار با ۷۲ واحد کاهش به ۷۹۹ رسیده است. به نظر می رسد فاصله این دو رقیب همیشگی کمتر و کمتر می شود.

 

شاخص BCTI و BDTI (نرخ حمل تانکرهای کثیف و تمیز بالتیک)

شاخص BCTI و BDTI (نرخ حمل تانکرهای کثیف و تمیز بالتیک)

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, دسته‌بندی نشده, فله خشک
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .