گزارش عملکرد حمل و نقل دریایی (شماره ۳)

توسطAli Karim 2 سالپیش

گزارش عملکرد تجارت دریایی جهان از مورخه ۱۸ اکتبر الی ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷

 

 

فله خشک

بعد از اینکه شاخص BDI در تاریخ ۱۸ اکتبر بالا ترین واحد را  در ۳ سال اخیر به ثبت رسانید از روند صعودی خود نکاهید و به ۱۵۸۸ واحد در ۲۴ اکتبر رسید. البته از این تاریخ نرخ حمل فله خشک سیر نزولی به نسبت شدیدی را در پیش گرفت که در نتیجه آن در ۳۰ ام اکتبر تا ۱۵۳۴ واحد کاهش یافت. نکته مهم در این خصوص این است که capesize های ۱۷۰٫۰۰۰ تنی کماکان به روند صعودی خود ادامه داده اند و از ۱۸ اکتبر الی ۳۰ اکتبر ۸۳ واحد افزایش داشته اند. البته Handysize های ۴۰٫۰۰۰ تنی نیز در این مدت ۱۹ واحد افزایش را تجربه نموده اند و از ۶۶۶ واحد به ۶۸۵ رسیده اند. در این بین هر چند Panamax های ۹۰٫۰۰۰ تنی با ۱۴۸ واحد و Supramax های ۷۰٫۰۰۰ تنی نیز با ۲۴ واحد کاهش بیشترین افت نرخ حمل را تجربه نموده اند.

شاخص فله خشک بالتیک تا 31 اکتبر 2017

شاخص فله خشک بالتیک تا ۳۱ اکتبر ۲۰۱۷

شاخص CDFI شرکت Shanghai Shipping Exchange نیز نشان می دهد نرخ حمل کشتی های فله وارداتی چین در اجاره های سفری ۲٫۳۱ واحد و در اجاره های بلند مدت زمانی ۲۴٫۳۲ واحد نسبت به هفته گذشته سقوط داشته اند که در این میان کشتی های سوپرامکس در مسیرهای مرتبط با آن (اندونزی و فیلیپین به گوانگژو و ریژائو) با اختلاف بسیار، بیشترین افت را در نرخ حمل تجربه نموده اند.

CDFI همچنین درآمد روزانه کشتی های فله را در اجاره زمانی را برای Capesize 21350 دلار، Panamax 12389 دلار و Supramax 10945 دلار اعلام نموده است.

 

کانتینر

همانطور که در “تحلیل نرخ های حمل کانتینری از چین” اشاره شده در ۲ ماه اخیر شاخص نرخ حمل کانتینری از چین به خاورمیانه افت شدیدی را تجربه نموده است؛ به طوریکه از ۸۵۲ واحد به ۵۸۰ واحد در ۱۳ اکتبر رسید. اما در هفته منتهی به ۲۰ اکتبر سیر صعودی داشت و ۳۲ واحد افزایش را به ثبت رساند اما این افزایش چند پله ای پایدار نبود و Shanghai Shipping Exchange در هفته منتهی به ۲۷ اکتبر این شاخص را تنها با ۱۴ واحد افزایش (۲درصد) گزارش نمود.

اما در سطح جهانی طبق منوال ۱ ماهه اخیر هیچ گونه افزایشی در شاخص New Contex شاهد نبوده ایم و این شاخص نسبت به دو هفته گذشته خود (۴۰۱ واحد) هیچ گونه تغییری را تجربه ننموده است. البته جزئیات New Contex به خوبی نشانگر علت عدم تغییر شاخص کل خود می باشد. کشتی های ۲۵۰۰ تا ۴۲۵۰TEU  همگی (به استثنای ۲۷۰۰) در قرارداد های ۲ ساله خود کاهش نرخ داشته اند در حالیکه کشتی های ۱۱۰۰ و ۱۷۰۰ TEU در قراردادهای ۱۲ ماهه خود رشد بالایی را به ثبت رسانده اند. به طور مثال کشتی کانتینر بر با ظرفیت ۴۲۵۰ TEU  از ۱۷ اکتبر الی ۲۶ اکتبر، ۲۹۴ دلار کاهش داشته اند در حالیکه کشتی کانتینر بر با ظرفیت ۱۷۰۰ TEU در این مدت ۲۴۹ دلار رشد داشته است و همین امر نشان دهنده افزایش نرخ ها در مسیرهای کوتاه تر و کاهش آن در مسیرهای طولانی تر می باشند.

شاخص New Contex

شاخص New Contex

البته شاخص Harpex بسیار ناخوشایندتر به نظر می رسد. این شاخص نسبت به ۱۴ اکتبر، ۳۱ واحد سقوط نموده است و به ۴۷۴ واحد رسیده است و علت آن نیز کاملا واضح است. در شاخص New Contex هرچه ظرفیت کشتی ها بیشتر شده است، کاهش نرخ حمل بیشتری نیز داشته است اما نکته آنجاست که New Contex تنها تا کشتی های با ظرفیت ۴۲۵۰ TEU را دنبال می کند در حالیکه Harpex شاخص خود را تا کشتی های کانتینر بر با ظرفیت ۸۵۰۰ TEU منتشر می نماید. 

حال با نگاهی به شاخص Harpex می توان مشاهده نمود ۴۲۵۰ TEUها ۲۵۰ دلار و ۸۵۰۰ TEUها ۴۰۰۰ دلار کاهش قیمت در اجاره های زمانی داشته اند. در نهایت می توان نتیجه گرفت که New Contex و Harpex در راستای یکدیگر حرکت نموده اند و Harpex بار دیگر خود را مکمل خوبی برای هم رده خود نشان داده است.

با توجه به شاخص CCFI و در نظر گرفتن یکی از شاهراهه های اقتصادی جهان یعنی مسیر چین به تمام نقاط جهان، آمار نشان می دهند که کاهش قیمت ها تنها در مسیرهای چین به آفریقای جنوبی (۷٫۵ درصد)، چین به مدیترانه (۲ درصد) و چین به اروپا (۰٫۸ درصد) به ثبت رسیده اند و در باقی مسیرها شاهد افزایش نرخ های حمل بوده ایم که بیشترین آنها در مسیر چین به استرالیا (۶٫۶ درصد) بوده است. مسیرهای چین به غرب آمریکا ۱٫۲ درصد، چین به شرق آمریکا ۱٫۱ درصد  و چین به خلیج فارس و دریای سرخ نیز ۲ درصد افزایش را تجربه نموده اند.  

Drewry در ۲۶ اکتبر شاخص کانتینر جهانی را منتشر نمود که مهمترین موارد ذکر شده در آن به شرح ذیل می باشد.

  • شاخص کل هفتگی ۱٫۲ درصد به نسبت هفته پیش و ۱۱ درصد به نسبت سال قبل کاهش داشته است.

  • میانگین نرخ حمل کانتینر ۴۰ فوت در این هفته ۱۵۰۱ دلار بود که به نسبت میانگین ۵ ساله آن (۱۶۱۵ دلار) ۱۱۴ دلار کاهش داشته است.

  • نرخ کانتینر ۴۰ فوت در این هفته از شانگهای به روتردام (شاهراهه آسیا به اروپا) با ۲ دلار افزایش به نسبت هفته پیش به ۱۲۵۲ دلار، شانگهای به نیویورک (شاهراهه آسیا به شرق آمریکا) با ۴۱ دلار افزایش به ۱۷۸۹ و شانگهای به لس آنجلس (شاهراهه آسیا به غرب آمریکا) با ۲۷ دلار کاهش به ۱۳۲۱ دلار رسید. به پیش بینی این موسسه معتبر نرخ ها در هفته پیش رو با افزایش تقاضا رو به افزایش خواهند بود.

تانکرها

در قسمت تانکرها نیز همانند باقی بخش ها حمل و نقل دریایی شاهد افت قیمت ها هستیم. شاخص تانکرهای تمیز بالتیک  – که حامل فرآورده های پتروشیمی سبک از جمله LPG  و نفتا هستند- طبق روال یک ماهه اخیر خود با کاهش روبرو بوده است و از ۵۴۴ واحد در ۱۸ اکتبر به ۵۲۸ واحد در ۳۱ اکتبر رسیده است. این در حالیست که رقیب همیشه برنده او یعنی شاخص تانکرهای کثیف بالتیک (BDTI) – که حامل فرآورده های پتروشیمی سنگین از جمله سوخت، روانکارها و واکس ها هستند-  با ۴۷ واحد کاهش به ۸۷۱ رسیده است.

شاخص تانکرهای تمیز و کثیف بالتیک

شاخص تانکرهای تمیز و کثیف بالتیک

بنادر

Lloyd’s List به تازگی لیستی از ۱۰۰ بندر برتر دنیا منتشر نموده است. در ادامه بخشی از مهم ترین آمارهای منتشر شده از سوی این موسسه برتر تحقیقاتی دریایی را می آوریم.

  • بیشترین افزایش عملیات کانتینری را بندر سلاله عمان با ۲۹٫۴ درصد و ۷۷۵۶۸۱ TEU، بندر تانگشان واقع در شمال چین با ۲۷٫۲ درصد و ۴۱۳۰۰۰ TEU و بندرعباس ایران با ۲۶٫۹ درصد و ۴۵۲۰۰۰ TEU افزایش سالیانه به خود اختصاص داده اند که هر کدام به ترتیب در رده های ۴۴، ۸۴ و ۷۶ قرار گرفته اند.

  • برترین اپراتورهای بندری در جهان به ترتیب ذیل میباشند.

رتبه

اپراتور

عملیات کانتینری در سال ۲۰۱۶ (میلیون TEU)

سهم از بازار (درصد)

افزایش نسبت به ۲۰۱۵ (میلیون TEU)

درصد افزایش

۱

China Cosco Shipping

85.5

12.2

22.7

36.2

2

Hutchison Ports

79.1

11.3

1.9-

2.3-

3

APM Terminals

71.4

10.2

2.1

2.9

4

PSA International

67.3

9.6

3.5

5.4

5

DP World

62.4

8.6

1.9

3.2

 

  • ۱۰ بندر برتر جهان به ترتیب ذیل می باشند.

 

رتبه

بندر

کشور

منطقه

عملیات سالیانه در ۲۰۱۶ (میلیون TEU)

عملیات سالیانه در ۲۰۱۵ (میلیون TEU)

درصد تغییر سالیانه

۱

شانگهای

چین

آسیا

۳۷٫۱۳۳٫۰۰۰

۳۶٫۵۳۷٫۰۰۰

۱٫۶

۲

سنگاپور

سنگاپور

آسیا

۳۰٫۹۰۳٫۶۰۰

۳۰٫۹۲۲٫۳۰۰

۰٫۱-

۳

شنژن

چین

آسیا

۲۳٫۹۷۹٫۳۰۰

۲۴٫۲۰۴٫۰۰۰

۰٫۹-

۴

نینگبو

چین

آسیا

۲۱٫۵۶۰٫۰۰۰

۲۰٫۶۲۰٫۰۰۰

۴٫۶

۵

بوسان

کره جنوبی

آسیا

۱۹٫۸۵۰٫۰۰۰

۱۹٫۴۶۹٫۰۰۰

۲

۶

هنگ کنگ

چین

آسیا

۱۹٫۸۱۳٫۰۰۰

۲۰٫۰۷۳٫۰۰۰

۱٫۳-

۷

گوانگژو

چین

آسیا

۱۸٫۸۵۷٫۷۰۰

۱۷٫۶۲۴٫۹۰۰

۷

۸

کینگدائو

چین

آسیا

۱۸٫۰۱۰٫۰۰۰

۱۷٫۵۱۰٫۰۰۰

۲٫۹

۹

دبی

امارات عربی

خاورمیانه

۱۴٫۷۷۲٫۰۰۰

۱۵٫۵۹۲٫۰۰۰

۵٫۳-

۱۰

تیانجین

چین

آسیا

۱۴٫۴۹۰٫۰۰۰

۱۴٫۰۹۰٫۰۰۰

۲٫۸

 

  • بندرعباس با ۱۱ پله صعود در رده ۷۶ جهان ایستاد. این بندر در سال ۲۰۱۶ عملیات کانتینری ۲٫۱۳۰٫۰۰۰ TEU کانتینر را انجام داد که به نسبت سال ۲۰۱۵ (۱٫۶۷۸٫۰۰۰) ۲۶٫۹ درصد افزایش را به ثبت رسانده است.

  • در میان ۱۰۰ بندر برتر جهان، ۲۰ بندر در کشور چین قرار دارد.

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی, فله خشک
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .