تحلیل نرخ های حمل کانتینری از چین به ایران

توسطAli Karim 2 سالپیش

همانطور که پیشتر در «شاخص های کانتینری در ایران چیزی نمی گویند» اشاره شد، عدم وجود شاخصی که بتواند تغییرات بازار حمل و نقل کانتینری ایران را نشان دهد و آنرا به صورت رسمی اعلام نماید تا بر آن اساس پیش بینی ها و نظرات کارشناسانه ارائه شود، به شدت احساس می شود.

با نظر به اینکه یکی از مهم ترین مبادی وارداتی ایران و البته کشورهای دیگر چین است؛ در مقاله حاضر می خواهیم با معرفی ۲ شاخص نرخ حمل کانتینری از چین به خاور میانه، شرایط بازار ایران را بسنجیم و تغییرات آن را در یک دوره به صورت مستمر ارائه دهیم.

 

شاخصCFFI

شاخص فورواردرهای چین، شاخصی است که توسط شرکت Shipping China به صورت هفتگی اعلام می شود. در این شاخص نرخ های حمل اعلام شده توسط بارفرابران معتبر چینی از مبادی بنادر مهم چین به مقاصد مختلف در سطح دنیا گردآوری و سپس تبدیل به شاخص می شوند.

 

شاخص های SSE

سازمان حمل و نقل دریایی شانگهای، سازمانی است که توسط وزارت راه و ترابری چین تاسیس شده است و شاخص های متعددی را منتشر می نماید که از جمله آنها می توان به شاخص نرخ حمل کانتینری چین، شاخص نرخ حمل کانتینری شانگهای، شاخص نرخ حمل فله بین بنادر چین، شاخص نرخ حمل فله به چین و شاخص نرخ حمل نفت خام به چین اشاره نمود.

اما هر دو شاخص فوق بر خلاف دیگر شاخص های نرخ حمل در جهان (همچون Harpex و New Contex) وضعیت بازار را به صورت جزئی – یعنی به تفکیک مسیرهای مهم دریایی- ارائه می دهند که در این میان خاورمیانه نیز قرار دارد و شامل بنادر مهمی چون جبل علی، بندرعباس، دوحه، دمام و دوبی می شود.

 

 تحلیل شاخص ها

طبق آمار CFFI از نرخ های حمل به سمت خاورمیانه از بنادر مهم چین، از تاریخ ۱۸ آگوست روند نزولی نرخ های حمل از مبادی چین به مقصد خاورمیانه به شدت دچار افت شده اند که این شاخص را از ۸۵۲ واحد به ۵۸۰ واحد در ۱۳ اکتبر رسانده است و به استثنای یک مورد نرخ صعودی بسیار جزئی (۸ واحد) در تاریخ ۱۵ سپتامبر، بقیه نرخ ها تماما به سوی کاهش گام برداشته اند. اما آخرین شاخص منتشر شده توسط Shipping China  در تاریخ ۲۰ اکتبر نشان دهنده قطع فاز نزولی ۲ ماهه نرخ های حمل با افزایش ۳۲ واحدی این شاخص می باشد. China Shipping در جدولی دیگر به صورت تفکیکی، نرخ حمل تقریبی (میانه ۲۰ فوت و ۴۰ فوت) از بنادر مهم چین به بندرعباس را اعلام نموده است که در آن مسیر شانگهای به بندر عباس با ۵۶۵ واحد، بیشترین و ژیامن با ۱۷۹ کمترین نرخ ها را به ثبت رسانده اند.

شاخص CFFI از چین به خاورمیانه

شاخص CFFI از چین به خاورمیانه از ۱۸ آگوست تا ۲۰ اکتبر

SCFI (شاخص نرخ حمل کانتینری شانگهای) نیز در تاریخ ۲۰ اکتبر نرخ هر کانتینر ۲۰ فوت از مبدا شانگهای به خلیج فارس را ۵۷۰ دلار اعلام نموده است که نسبت به نرخ پیشین در تاریخ ۱۳ اکتبر ۱۶۰ دلار صعود داشته است.

CCFI (شاخص نرخ حمل کانتینری چین) همچنین با ۸٫۸ درصد افزایش در نرخ های حمل از بنادر چین به بندرعباس و دوبی، ۶۵۶٫۷۴ واحد را به ثبت رساند که به نسبت هفته قبل (۶۰۳٫۴۷) نزدیک به ۵۳ واحد افزایش داشته است.

 

پیش بینی

با توجه به اینکه بازار در یک روند دو ماهه با افت مستمر روبرو بوده است و برای اولین بار از آن زمان به افزایش نزدیک به ۹ درصد رسیده است، به نظر می رسد سیکل کاهش قیمت برای مدتی قطع و سیکل افزایش شروع خواهد شد. نظر به اینکه آمار بعدی هر دو شاخص در ۲۷ اکتبر منتشر می شوند و باید برای اثبات صحت این ادعا تا آن زمان صبر نمود اما خبرهای واصله از نرخ های پیشنهادی تا انتهای اکتبر توسط خطوط مختلف کشتیرانی، افزایش ۵۰ تا ۲۰۰ دلاری را در مسیرهای مختلف چین به ایران نشان می دهند.  

 

[۱] China Freight Forwarding Index

[2] Shanghai Shipping Exchange

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .