گزارش عملکرد تجارت دریایی (شماره ۲)

توسطAli Karim 2 سالپیش

 

گزارش عملکرد تجارت دریایی جهان از مورخه ۲۲ سپتامبر الی ۱۸ اکتبر ۲۰۱۷

 

 

فله خشک

Baltic Exchange در آخرین گزارش خود از شاخص کشتی های فله خشک ([۱]BDI) در ۱۸ اکتبر، شاخص کل را ۱۵۶۶ واحد اعلام نمود که آنرا به بیشترین واحد در ۳ سال اخیر تبدیل نموده است. این در حالیست که در گزارش شماره ۱ (مورخه ۲۲ سپتامبر) این شاخص به ۱۵۰۲ واحد رسیده بود. از نظر متخصصین Hellenicshipping  این افزایش مستمر نرخ های حمل در بخش فله خشک ناشی از افزایش مبادلات دریایی کالا در اقیانوس های اطلس و آرام، یعنی شاهراهه های دریایی جهان، می باشد. البته BDI از ۲۲ سپتامبر سقوطی آزاد داشت که آنرا به ۱۳۰۸ واحد در ۳ اکتبر نیز رساند، اما پس از آن، با شیب بسیار زیاد به سوی رشد حرکت کرد. در این میان طبق معمول Capesize های ۱۷۰٫۰۰۰ تنی حامل ذغالسنگ و سنگ آهن با ۱۵۴ واحد افزایش بیشترین رشد را در بین دیگر کشتی ها داشتند و به گفته Alibra  درآمد روزانه ۱۶٫۵۰ دلاری را در قراردادهای ۱ ساله به ثبت رسانده اند. بعد از آن کشتی های ۷۰٫۰۰۰ تنی پانامکس با افزایش مبادلات گندم در اقیانوس آرام رشد نسبتا خوبی داشته اند که درآمد آنها را به روزانه ۱۲٫۷۵ دلار در قراردادهای ۱ ساله رسانده است.

شاخص BDI منتهی به 17 اکتبر

شاخص BDI منتهی به ۱۷ اکتبر

 

کانتینر

در نقطه مقابل بازار فله خشک، حمل و نقل کانتینری با رشد بسیار کمی روبه رو بوده است. New Contex منتشر شده در ۱۷ اکتبر با تنها ۳ واحد افزایش نسبت به ۲۱ سپتامبر شاخص ۴۰۱ واحدی را به ثبت رسانده است. این در حالیست که شاخص Harpex 9 واحد سقوط نیز نسبت به ۱ ماه گذشته را نشان می دهد. تشابه هر دو شاخص علاوه بر نرخ رشد پایین و رو به منفی، افت مستمر نرخ حمل کشتی های با ظرفیت ۴۵۰۰ تا ۶۵۰۰ TEU در هفته های اخیر بوده است. نکته جالب این است که آمار و ارقام مبادلات کانتینری حاکی از رشد مستمر هستند و حتی  افزایش ۹ درصدی صادرات چین در ۹ ماهه ۲۰۱۷ به نسبت سال ۲۰۱۶ نیز نتوانسته است نرخ های حمل را افزایش دهد. Alphaliner  در گزارش خود اعلام نموده است که با توجه به افزایش حجم مبادلات کانتینری در ماه سپتامبر و اوایل اکتبر و مطلوب بودن وضعیت بازار در فصل اوج مبادلات، گزارشی در خصوص کمبود فضا برای کانتینر ها به ثبت نرسیده است و همین عدم تعادل کماکان در میان عرضه و تقاضا را تنها دلیل برای افت نرخ های حمل  دانسته است.

شاخص نرخ حمل شانگهای (SCFI) به جز در مسیر خلیج فارس و دبی که افزایش ۴۴ دلاری- ۴۱۰ دلار به ازای هر کانتینر ۲۰ فوت- و استرالیا و نیوزلند که با افزایش ۳۲۱ دلاری- ۱۰۲۰ دلار به ازای هر کانتینر ۲۰ فوت -را به ثبت رسانده اند در بیشتر مسیرهای مهم از جمله به اروپا، آمریکا و مدیترانه با افت ۲۸ (اروپا) تا ۱۹۰ (شرق آمریکای شمالی) دلاری روبرو بوده است. البته شاخص کلی تر نرخ حمل چین (CCFI) در همه مسیرها به جز استرالیا رشد منفی داشته است؛ کمانکه بیشترین کاهش را با ۹٫۳- درصد در مسیر به سمت خلیج فارس و دریای سرخ داشته است.

شاخص New Contex

شاخص New Contex

 

تانکرها

تانکرها در ۱ ماهه اخیر دو مسیر جدا از هم را در پیش گرفته اند. شاخص تانکرهای تمیز بالتیک (BCTI) – که حامل فرآورده های پتروشیمی سبک از جمله LPG  و نفتا هستند- مسیر کانتینرها را در پیش گرفته اند و با سقوط ۷۷ واحدی به نسبت شاخص منتشره در مورخه ۲۲ سپتامبر (۶۲۱) به ۵۴۴ واحد رسیده اند. بر خلاف آن، شاخص تانکرهای کثیف (BDTI) – که حامل فرآورده های پتروشیمی سنگین از جمله سوخت، روانکارها و واکس ها هستند- با ۱۴۵ واحد افزایش به ۹۱۶ واحد رسیده اند که برای بار دوم در سال ۲۰۱۷ اختلاف این دو تانکر را به بیش از ۳۷۰ واحد رسانده است.

شاخص BCTI و BDTI

شاخص BCTI و BDTI

 

در گزارش جالبی که Hellenicshipping  منتشر نموده است پتروشیمی های هندوستان به خرید نفت خام از آمریکا روی آورده اند تا بتوانند وابستگی خود را به کشورهای خاور میانه در این زمینه کمتر کنند. این روند که به تازگی و در ماه اخیر شروع شده است، بعد از ملاقات نخست وزیر هند، نارندرا مودی و ترامپ در ماه ژودن صورت گرفته است و به نظر می رسد در مرحله اول شرکت های پتروشیمی هندی با سفارش های آزمایشی درصدد سنجیدن شرایط برای آینده می باشند.

 

در گزارش بعدی قسمت های تحلیل خرید و فروش کشتی های دست دوم ، آخرین تغییرات قوانین و کنوانسیون ها و تاثیرات آنها بر بازار و اخبار کوتاه نیز به این گزارش اضافه خواهند شد. با ما همراه باشید.

 

 

دسته بندی ها ::
  اخبار مهم صنعت حمل و نقل بین المللی, تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی, فله خشک
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .