چگونه بهترین شرکت حمل و نقل بین المللی را انتخاب نماییم؟

توسطAli Karim 2 سالپیش

 

با توجه به حجم مبادلات تجاری بین المللی ایران و دیگر کشورهای دنیا و همچنین افزایش تعداد شرکت های حمل و نقل بین المللی (بارفرابران و خطوط کشتیرانی) نیاز مبرمی به تخصص و دانش در این زمینه احساس می شود. در همین راستا در ادامه سعی خواهیم نمود مهمترین سوالاتی که از طریق آنها می توانید در انتخاب شرکت حمل و نقل مورد نظرتان، راه درست را پیش بگیرید، ذکر خواهیم نمود.

۱٫       آیا تجربه حمل محموله شما را دارند؟

در حمل و نقل هر محموله ای ویژگی خاص خود را دارد و یکسان پنداشتن آنها تصور اشتباهی است. به طور مثال محموله کره کاکائو که معمولا در بلوک های ۲۵ کیلویی و در کارتن های ساخته شده از پلی اتیلن بسته بندی می شوند، در دمای ۳۲-۳۰ درجه سانتیگراد شروع به نرم شدن می کند و در دمای ۳۵-۳۲ درجه سانتیگراد شروع به ذوب شدن؛ و به علت خاصیت چربی داخل آن که گرما را به مدت طولانی در خود نگاه می دارد تنها در دمای ۱۷ درجه سانتیگراد و پایین تر شروع به انجماد می کند.

کالای دیگری همانند سنگ های زینتی که بیشتر به صورت بلوک های ۲۰-۱۰ تنی می باشند، می تواند در هنگام حمل به وسایل حمل (کانتینر) آسیب جدی برساند و خسارت به بار آورد. یک کارشناس حمل متخصص در خصوص کره کاکائو، سعی می کند در فصول گرم از کانتینر یخچالی یا کانتینرهای دارای راه عبور و مرور هوا استفاده کند و ترجیحا در فصول خنک از کانتینرهای معمولی استفاده نماید و همچنین در خصوص محموله بلوک سنگ های زینتی، ترجیحا از کانتینر روباز استفاده کند و یا داخل کانتینر را با پوششی که از صدمه به بدنه وسیله جلوگیری می کند، بپوشاند.

۲٫       شبکه نماینده هایشان تا چه حد گسترده است؟

هنگامی که صاحب کالا باری را از بندرعباس به مقصد سیدنی حمل می کند، می خواهد بداند؛ اولا آن شرکت نماینده ای در سیدنی دارد و دوما نماینده اش کیست و چگونه قرار است به خریدارش خدمات ارائه نماید. زیرا تعهد اخلاقی صاحب کالا در فروش محموله اش به خریدار تا زمان تحویل آن و حتی بعد از آن نیز ادامه می یابد. از این مهمتر، در خصوص محمولاتی که نیاز به Cross stuffing دارند، داشتن طیف گسترده ای از نمایندگان متخصص در سطح جهان اهمیت بالایی پیدا می کند.

۳٫       کدامیک از خدمات حمل و نقل را ارائه می دهند؟

اینجا نیاز به کمی آشنایی با انواع شرکت های حمل و نقل دریایی است. به طور کل این گونه شرکت ها، یا در قالب خطوط کشتیرانی هستند که برخی از آنها تنها مالک کشتی و برخی مالک کشتی و کانتینر با هم، یا در قالب خطوط کانتینری (NVOCC) که تنها مالک کانتینر هستند و یا در قالب شرکت های بارفراربر یا همان فورواردر می باشند که عموما خودشان مالک وسیله ای نیستند و طی قراردادهایی جداگانه با خطوط مختلف همکاری می نمایند.

تفاوت عمده میان این ۳ دسته آن است که دسته اول تنها از نقطه A به نقطه B سرویس می دهند (مگر تحت  عنوان شرکت های بارفرابر زیرمجموعه یشان، دسته دوم بیشتر محمولاتی که در آن کانتینر از چند مسیر می گذرد و یا در چند نقطه مختلف بارگیری می شود سرویس می دهند و دسته سوم شرکت هایی هستند که سعی می کنند خدماتشان را به صورت A to Z ارائه نمایند به این معنی که در قراردادهای با ترم DDP تمامی خدمات حمل و گمرکی را انجام می دهند-. البته در عصر جدید برخی از شرکت های لجستیکی با نام شرکت های لجستیک طرف سوم و چهارم نیز به این چرخه اضافه شده اند که خدمات بسیار گسترده ای را در حوزه زنجیره تامین ارائه می دهند که توضیح آن در این مقال نمی گنجد.

اما آنچه صاحب کالا نیاز است در نظر داشته باشد، مفاد قرارداد میان طرفین است که هرچه طیف گسترده تری از خدمات در آن گنجانده شود، شرکت حمل لازم است تعهد و مسئولیت بیشتری را بر عهده بگیرد. به ویژه در خصوص قراردادهای حمل که بر پایه ترم DDP بسته می شوند، صاحب کالا لازم است توجه نماید که در مفاد مذکور، میزان و حدود مسئولیت ها به طور شفاف و واضح مشخص گردد که در غیر اینصورت می تواند متحمل زیان های جبران ناپذیری شود.

۴٫       قدمت و سابقه شرکت چه مقدار و چگونه است؟

درست است برخی از شرکت های تازه تاسیس با ایده های نوین و خوبی آغاز به کار می کنند اما یکی از مهمترین فاکتورها در انتخاب شرکت حمل، میزان قدمت آنها و حضورشان در بازار است. شرکتی که بالای ۸۰ سال سابقه دارد به طور قطع افراد با تجربه تری در اختیار دارد و مدیران آن از فراز و نشیب های زیادی در این مسیر عبور نموده اند و در این راه تجربه بسیاری کسب کرده اند. در کنار این امر، سابقه کاری نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است؛ شنیدن بازخورد شرکت هایی که پیش تر تجربه همکاری با آنها را داشته اند در تصمیم گیری درست بسیار تاثیر گذار است.

۵٫       قدرت مالی آنها چه مقدار است؟

معمولا شرکت های تازه تاسیس با سرمایه کمی شروع به کار می کنند و پشتوانه مالی چندان قدرتمندی ندارند. قدرت مالی شرکت های حمل باعث می شود آنها بتوانند بدون هیچ گونه تاخیر روند حمل را به جلو ببرند و همچنین با شرکت های معتبرتری همکاری نمایند.

۶٫       توانایی مدیریت چه میزان محموله را دارند؟

حمل ماهیانه ۱۰ کانتینر و کامیون یا ۲۰۰ تن محموله کاری است که بسیاری ادعای توانایی انجام آن را دارند اما زمانی که این عدد ۱۰ برابر یا ۱۰۰ برابر می شود، به واقع تعداد کمی از شرکت های حمل بودجه، وسیله، تخصص و توانایی مدیریت آن را دارند. ۲ نکته ای که لازم است در این خصوص مورد توجه صاحبان کالا قرار گیرد؛ اولا حصول اطمینان از توانایی فراهم آوردن آن میزان وسیله حمل (کانتینر، کامیون، کشتی فله و غیره) است و دوما حصول اطمینان از توانایی مدیریت فرآیند حمل این حجم از کالا می باشد که مسلما شرکت های با تجربه بیشتر از دیگران برای این مورد، دارای صلاحیت و شایستگی می باشند.

۷٫       تا چه میزان با مسائل حقوقی و مشکلاتی که ممکن است اتفاق بیفتد آشنایی دارند؟

یکی از معروف ترین مثال مناقشات حقوقی در حمل و نقل دریایی این است که اگر کانتینر حاوی کالای خطرناک فرستنده ای که با ترم FOB قرارداد فروش بسته است در هنگام بارگیری و عبور از خط کشتی از جرثقیل رها شود و در اثر انفجار علاوه بر انهدام خود کالا به دیگر محمولات روی کشتی و یا بندر نیز آسیب برساند، چه کسی مسئولیت پرداخت ضرر و زیان و پیگیری آن را بر عهده دارد. قطعا این گونه اتفاقات، هر روز رخ نمی دهند، اما در صورت رخ دادن چنین حادثه ای صاحب کالا ترجیح می دهد شرکتی که نرخ حمل پایینتر به او داده و سهل انگاری نموده است در کنارش باشد یا شرکتی که تخصص دارد و در این زمینه می تواند به کمک او آید؟

۸٫       وضعیت پیگیری محموله چگونه خواهد بود؟

بیشتر خطوط کشتیرانی بزرگ جهان در حال حاضر با استفاده از تکنولوژی های ارتباطی و اطلاعاتی، امکان پیگیری فرآیند حمل را به صورت آنلاین برای مشتریانشان فراهم نموده اند. اما در شرکت های کوچکتر و به ویژه در ایران کمتر شاهد این گونه مثال ها هستیم. در این وضعیت آنچه ایده آل می نماید، حضور پرسنل خدمات مشتریان است که به صورت هفتگی صاحبان کالا را از موقعیت مکانی و زمانی فرآیند حمل آگاه می سازند و پاسخگوی نیاز ها و مشکلات مشتریانشان در کمال آرامش و مهارت هستند.

۹٫       نرخ حمل شامل چه مواردی می شود و آیا احتمال تغییر آن وجود دارد؟

نرخ حمل پیشنهادی از سوی شرکت مقابل به ویژه در خصوص محمولاتی که از چند مسیر عبور می کنند و یا Door to Door  هستند اهمیت بیشتری پیدا می کند. یک شرکت باتجربه هیچ گاه موردی را از قلم نمی اندازد و همه موارد را از همان ابتدا در کمال صداقت اعلام می نماید تا صاحب کالا با در دست داشتن تمام اطلاعات تصمیم گیری نماید. البته نکته ای که در مورد نرخ حمل اهمیت دارد، این است که همیشه پایین ترین نرخ حمل پیشنهادی، بهترین انتخاب نیست. به واقع ارائه خدمات با کیفیت هزینه بردار است که گاه رقبا به خاطر جلب مشتری با حذف یک یا چند مرحله مهم و حساس از فرآیند حمل، نرخ پایین تری را پیشنهاد می نمایند که اغلب خساراتی را با خود به همراه می آورند.

 

به طور خلاصه، فاکتورهایی که باعث انتخابی موفق و مناسب در میان شرکت های حمل می شوند؛ تخصص و دانش، قابلیت اطمینان، سرعت در انجام فرآیند حمل و ارائه نرخ مناسب هستند. 

دسته بندی ها ::
  حمل و نقل کانتینری, لجستیک و زنجیره تامین
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .