شاخص های حمل کانتینری در ایران چیزی نمی گویند

توسطAli Karim 2 سالپیش

شاخص های اقتصادی در سطح خرد و کلان

 

در کشورهای توسعه یافته شفافیت نحوه عملکرد و کارهایی که صورت می پذیرند از مهم ترین نیروهای پیشبرنده راهبردهای توسعه یافتگی محسوب می شوند زیرا می توانند تصویری واضح از شرایط موجود به دست دهند که چراغ راهی شود برای اصلاح ضعف ها و تقویت قوت ها.

این شفافیت تنها از طریق گردآوری آمارهای به روز و صحیح توسط موسسات تحقیقاتی و متخصص در حوزه کاری خود، تحقق می یابد که در بیشتر موارد به منظور تسهیل استفاده از این داده های پراکنده، محققین آماری و اقتصاددانان حرفه ای آنها را به شاخص هایی که در نهایت به صورت عددی است که نشان دهنده وضعیت کلی می باشد، در بیاورند و در اختیار مردم و سایر محققین در رشته های وابسته همچون سیاست گذاری، استراتژیست ها و غیره قرار دهند. از معروف ترین این شاخص ها در خصوص اهداف کلان اقتصادی در سطح جهان، می توان به شاخص حجم واردات و صادرات کالا در جهان که از سازمان سازمان ملل متحد منتشر می شود اشاره نمود و یا در سطح کشورها ممی توان به شاخص هایی همچون تولید ناخالص ملی، درآمد سرانه مردم و غیره که از سوی سازمان های متولی مسائل اقتصادی در هر کشور منتشر می شود اشاره نمود.

از کاربردهای مهم شاخص های اقتصادی در سطح خرد و کلان به طور کل می توان به موارد ذیل اشاره نمود؛

  1. ارائه گزارشی دقیق از وضعیت اقتصادی در سطح مورد بررسی (از آمارهای جهانی در سطح کلان به آمار بازاری خاص در سطح خرد)

  2. ارائه داده های مورد نیاز تحلیلگران، کارشناسان و محققین

  3. تشخیص و پیش بینی روندها با توجه داده های سری های زمانی

  4. علت یابی افت و یا رشد شاخص ها با توجه به فعالیت های انجام شده و رویدادهای مرتبط

  5. پیش گرفتن راهبردهای بازدارنده و یا تقویت کننده با توجه به شاخص ها و تحلیل ها

  6. و غیره

از موارد معروضه در سطور بالا می توان به اهمیت شاخص های اقتصادی چه در سطح کلان و چه در سطح خرد پی برد.

 

صنعت حمل و نقل کانتینری و شاخص های مرتبط

 

در مقالات  گذشته سعی نمودیم تعدادی از مهم ترین شاخص های مرتبط با صنعت حمل و نقل کانتینری را معرفی نماییم و کاربردهای آنها را متذکر شویم. شاخص هایی همچون New Contex، Harpex و یا BDI بر پایه اهداف اقتصادی مهمی همچون گزارش دهی از وضعیت بازار حمل و نقل کانتینری جهان با توجه به سری های زمانی، شکل گرفته اند. به واقع این گونه شاخص ها درصدد هستند نرخ های کرایه حمل با کانتینر در تمام نقاط جهان را در قالبی ساده ارائه نمایند که هم مشتریان (صاحبان کالا)، هم خطوط کشتیرانی و هم بارفرابران بتوانند لمس دقیقی از وضعیت بازار پیدا کنند؛ بعلاوه که مفسرین نیز با استفاده از این شاخص ها در کنار شاخص های مهم دیگر همچون نرخ تجارت دریایی جهان به تفکیک مسیر دریایی (Route) و یا کالا می توانند تحلیل هایی ارائه دهند که در انتخاب راهبردها، به شرکت های فعال در حمل و نقل بین المللی و یا وابسته به این صنعت، کمک شایانی نمایند.

 

نگاهی به بازار حمل و نقل کانتینری در ایران از دید شاخص ها

 

یکی از اساسی ترین مشکلاتی که بازار حمل و نقل کانتینری در ایران با آن مواجه است، عدم وجود چنین شاخص هایی می باشد. با توجه به حجم بالای واردات دریایی و با اختلاف، صادرات دریایی در ایران نیاز به گزارشی تکمیلی از وضعیت نرخ های کرایه حمل در حوزه واردات و صادرات با تمام وجود احساس می شود.

در حضور چنین شاخصی، بازار به مرور زمان بالغ تر می شود؛ زیرا در این صورت مشتریان یعنی همان صاحبان کالا با آگاهی بیشتری نسبت به شرایط تصمیم می گیرند و تحلیل مفسرین از علت ها و معلول ها نیز دیدی عمیق به خطوط، بارفرابران و صاحبان کالا می دهد.

همچنین از جهت گیری های از پیش تعیین شده نرخ ها به شود شرکت و یا شرکت هایی خاص تا حدودی جلوگیری می شود. خطوط کشتیرانی فعال در بازار ایران به علل مختلف سیاسی، اقتصاد و زیر ساختی -همچون این مهم که مسیر دریایی ایران جزء شاهراه های حمل و نقل دریایی جهان محسوب نمی شود و یا اینکه تحریم ها انگیزه برخی از خطوط بزرگ برای حضور و بهره برداری از بازار پرتقاضای ایران را کاهش می دهد- محدود می باشند و نمایندگی تعدادی از بزرگترین خطوط نیز تحت اختیار چند شرکت انگشت شمار قرار گرفته است. همین عامل ممکن است شرایطی را فراهم نمایند که بتواند بازار را به سوی انحصار گرایی سوق دهد. اما با ورود شاخص های اقتصادی و به دنبال آن پایش دائمی تحلیل گران بیطرف به این محدوده مسلما رقابتی به مراتب سالم تر را شاهد خواهیم بود.

به هر حال  با ورود تمامی مزایای به کارگیری شاخص ها به بازار می توان انتظار رشد و توسعه هر چه بیشتر این صنعت مهم و حیاتی را در ایران داشت. بعلاوه که هر چه بازاری، سالم تر باشد و از حاشیه ها به دور باشد، سرمایه گذاری ها و مشارکت های بیشتری را چه از طرف شرکت های خارجی و چه از طرف شرکت های داخلی تجربه می نماید.

در مطالب بعدی سعی می کنیم به شاخص هایی که دورادور نمایی از نرخ های کرایه حمل کانتینری در ایران ارائه می دهند، بپردازیم و با تحلیل آنها به بخشی از این اهداف دست پیدا کنیم.

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, حمل و نقل کانتینری, خطوط کشتیرانی
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .