گزارش عملکرد تجارت دریایی (از دیدگاه متخصصین)- ۱

توسطAli Karim 2 سالپیش

کلارکسون در هفته پیش در گزارش خود اعلام نمود تجارت دریایی جهان رو به افزایش است این شرکت معتبر تحقیقاتی با اشاره به افت شدید نرخ های حمل در سال ۲۰۰۹ گفته است از آن زمان تا به حال تجارت دریایی جهان ۳۸ درصد افزایش داشته است. البته با توجه به محاسبه رشد شاخص تن به مایل و کل وزن، کلارکسون نتیجه گرفته است در برخی از بازارها مثل نفت خام و گندم هنوز بازار با عرضه بیش از تقاضا رو برو است اما در بازارهایی مثل کانتینر و فله خشک (سنگ آهن و ذغالسنگ) به نسبت سالهای گذشته، کم و بیش تعادلی میان تقاضا و عرضه برقرار شده است.

 

عرضه و تقاضا

 BIMCO معتقد است سفارش ابرکشتی هایی که بالای ۲۰۰٫۰۰۰ TEU ظرفیت دارند، روندی «سمی» برای بازاری است که به تازگی از سقوط آزاد نرخ های کرایه حمل سال ۲۰۱۶ نجات پیدا کرده است. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله فاتحان TEU مراجعه نمایید.)

 

کانتینر

SeaIntel نتایج چهار ماهه دوم سال ۲۰۱۷ را به نسبت نقطه به نقطه سال ۲۰۱۶ برای خطوط کشتیرانی مثبت ارزیابی نموده است، این در حالیست که به گفته SeaIntel در این میان دو خط HMM و MOL هر کدام به ترتیب ۸۱٫۸ و ۵۵٫۱ میلیون دلار ضرر را در اسناد مالی خود مربوط به چهار ماهه دوم سال ثبت نموده اند ولی ۱۰ خط دیگر برتر درآمد های چشمگیری داشته اند که برترین آنها طبق معمول Maersk  بوده است که با وجود حمله سایبری به آن بالاترین میزان درآمد نزدیک به ۶۰ میلیون دلار را ثبت نموده است.

کلارکسون در گزارشی دیگر میزان فروش کشتی های کانتینر بر دست دوم را در ۸ ماهه سال ۲۰۱۷، ۷۵۰٫۰۰۰ TEU اعلام نموده است که در دهه اخیر بی سابقه است. یکی از مهمترین دلایل این افزایش بی سابقه، به گفته Alphaliner فروخته شدن تمام کشتی های متعلق به خط هانجین است که پس از اعلام ورشکستگی این شرکت در فوریه سال ۲۰۱۶ به ناوگان معطل اضافه شده بودند، البته تعدادی از کشتی های این خط نیز به محوطه های تخریب کشتی سپرده شده اند. به عقیده این شرکت معتبر تحلیلی و تحقیقی بعد از اتمام کشتی های معطل هانجین به نظر می رسد زمان آتش بس نرخ های حمل بین خطوط کشتیرانی برتر نیز به پایان رسیده است. Alphaliner می نویسد: با توجه به سود دوباره خطوط کشتیرانی برتر، جنگ جدیدی بر سر نرخ های شروع خواهد شد. البته با توجه به به کارگیری چندین ابرکشتی ۱۹٫۰۰۰ TEU به بالا در مسیر آسیا به اروپا و آسیا به آمریکا توسط نمایندگان هر یک از سه اتحاد حال حاضر میان خطوط، به نظر می رسد بازندگان جنگ قیمت ها، با توجه به صرفه اقتصادی ابر کشتی ها و تحت تسلط گرفتن بیشتر تقاضا در این مناطق مهم، خطوط رده پایین تر باشند.

در آخرین گزارش از بخش کانتینر به نقل از Drewry؛ نرخ های کرایه حمل برای چهار ماهه چهارم سال با افزایش روبرو خواهند بود. به همین دلیل Drewry به صاحبان کالا هشدار داده است که نیاز دارند استراتژی جدیدی را در مذاکرات خود با خطوط در خصوص قراردادهای بلند مدت خود به کار گیرند.

شاخص New Contex

شاخص New Contex در ۲ هفته گذشته

دریانوردی

Drewry طی گزارشی اعلام نموده است: بهبود نرخ های کرایه حمل دریایی آنقدر زیاد نبوده است که بتواند دستمزد دریانوردان را با نیز افزایش دهد و بر اساس جدول منتشره از سوی این شرکت افزایش حقوق ناخدا اول از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۷ تنها ۱۰۰۰ دلار بوده است، این در حالیست که حقوق ناخدا دوم هیچ گونه افزایشی را از سال ۲۰۱۱ تجربه ننموده است.

فله خشک

به گزارش رویترز در روز جمعه شاخص فله خشک بالتیک به بالاترین واحد خود در ۳ سال اخیر رسید. این شاخص، رشد بی سابقه خود را مدیون کشتی های ۱۵۰٫۰۰۰ تنی Capesize است که بیشترین میزان رشد – ۱۹۹ واحد- را در میان Panamax  و  Supramax   رقم زده است. درست است که با توجه به ثبت ۱٫۵۰۲ واحد در هفته منتهی به ۲۲ سپتامبر شاخص بالتیک در بالاترین نقطه خود در ۳ سال اخیر قرار گرفته است اما نباید فراموش نمود که هنوز با نقطه اوج خود در اواخر سال ۲۰۱۳ (۲٫۲۰۸ واحد) فاصله بسیار زیادی دارد.

شاخص بالتیک برای فله خشک

شاخص بالتیک برای فله خشک در ۴ سال اخیر

در تحلیل رشد بالای شاخص کشتی های Capesize لازم به ذکر است که بیشترین نوع کالایی که با این نوع کشتی ها حمل می شود، سنگ آهن و دیگر انواع سنگ ها هستند که مواد اولیه صنایع فولاد سازی را تشکیل می دهند و همین امر نشان دهنده رشد تجارت سنگ آهن و صنایع وابسته به آن از جمله فولاد سازی است. البته به گزارش Platts با توجه به اینکه قیمت سنگ آهن کنسانتره چین با افت ۴٫۳ درصدی روبرو بوده است و همانطور که پیش بینی می شد میزان واردات سنگ آهن در چین بعلت اجرایی شدن قانون کنترل آلودگی هوا از ۱۵ نوامبر در ۱۳ ایالت مهم چین مثل تیانجین و پکن و همچنین تلاش چین برای کاهش عرضه در بازار، افت نموده است. در همین حال انجمن جهانی فولاد میزان تولید فولاد خام در ماه آگوست را ۱۴۳٫۶ میلیون تن اعلام نموده است که ۶٫۳ درصد نسبت به آگوست سال ۲۰۱۶ رشد داشته است و بیشترین رشد ها را در میان کشورها ترکیه با ۱۳٫۳ درصد، چین با ۸٫۷، آمریکا با ۶٫۳ و هند با ۴٫۱ درصد داشته اند. این نشان دهنده تبدیل شدن ترکیه به یکی از سرسخت ترین رقبای چین در تولید و تجارت فولاد و مواد اولیه آن، می باشد.

تانکرها

شاخص بالتیک برای تانکرهای کثیف که از ابتدای سال ۲۰۱۷ با افت روبرو بده است و تنها برای مدتی کوتاه در اواخر ماه می به رشد دست یافت و به شاخص ۸۰۷ واحد رسید، پس از کاهش دوباره در آگوست و سپتامبر دوباره سیر صعودی به خود گرفته است و آخرین واحدی که در هفته منتهی به ۱۸ سپتامبر در خصوص نرخ های کرایه حمل به ثبت رسید، ۷۷۲ بود. اما در خصوص تانکرهای تمیز نیز در هفته منتهی به ۱۸ سپتامبر با افزایش ۷۳ واحدی نسبت به هفته منتهی به ۱۱ سپتامبر (۵۴۸) روبرو بوده است که البته با ۸۴۶ واحد ثبت شده در اوایل سال ۲۰۱۷ فاصله بسیاری دارد.   

شاخص بالتیک برای تانکرهای تمیز و کثیف

شاخص بالتیک برای تانکرهای تمیز و کثیف از ماه آوریل ۲۰۱۷

 

دسته بندی ها ::
  اخبار مهم صنعت حمل و نقل بین المللی, تحلیل اقتصادی
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .