فاکتورهای مهم در انتخاب شرکت های حمل و نقل

توسطAli Karim 2 سالپیش

با توجه به تعداد تقریبا نامحدود شرکت های حمل و نقل که بیش تر آنها از جمله کمپانی های تازه تاسیس در کشور هستند، در این مقاله سعی خواهیم نمود چارچوبی اثربخش برای انتخاب شریک لجستیکی خود به منظور انجام فعالیت های مربوط به این حوزه، فارغ از صنعت یا بخشی خاص، ارائه دهیم.

 

البته در مورد علل برون سپاری فعالیت های لجستیک به طور کامل در مقاله برون سپاری لجستیک؛ حلقه گمشده اثربخشی تولیدکنندگان صحبت کردیم و مزایای آن را بیان نمودیم. اما جهت یادآوری باید اشاره نماییم که برون سپاری فعالیت های لجستیک باعث می شود که تولید کننده بتواند بر کار اصلی خود تمرکز نماید و کارهای جانبی وقت و هزینه بیشتری را از آنها نگیرد. ( بماند که برخی از تولید کنندگان با تغییر شرایط قرارداد خود از FOB به CFR به این هدف می رسند، غافل از اینکه با این کار ضربه بزرگی را به اقتصاد حمل و نقل کشور می زنند و به پیشرفت کشورهای در حال توسعه ای همانند چین کمک می کنند.)

نکته بسیار مهمی که لازم است قبل از ادامه ذکر شود؛ کلی بودن این بحث است و اینکه در بخش های مختلف صنعت با توجه به نوع نیاز های لجستیکی و فرهنگ متفاوت، رده بندی هر کدام از فاکتورهایی که در ادامه می آید فرق خواهد کرد. حتی شاید در برخی از صنایع بعضی از فاکتورها به کل حذف شوند و فاکتورهای دیگری جای آنها را بگیرند. لازم به ذکر بودن این مطلب از آن جهت است که در بسیاری از نوشته های منتشر شده در منابع فارسی و یا انگلیسی متاسفانه نویسندگان با یکسان برخورد نمودن با صنایع مختلف، یگانگی نیازهای هر کدام را فراموش و به اشتباه برخی از موارد مشابه را برای طیف وسیعی متذکر می شوند و دادن هرگونه اطلاعات اشتباه در این زمینه سبب منحرف کردن خوانندگان و همچنین بی فایده نمودن خود مطلب می شود. البته برخی فاکتورها آنقدر از اهمیت بالایی برخوردارند که در بیشتر تصمیم گیری های مربوط به انتخاب شریک لجستیکی و حتی حوزه خدمات دیگر وجود دارند و جزئی جدا ناپذیر محسوب می شوند اما آنچه در تکمیل توفیق این انتخاب و افزایش اثربخشی نقش اساسی ایفا می نماید همان نیازهای خاص هستند. امید است در مطالب آینده بتوانیم به نیازهای خاص هر صنعت به تفکیک بپردازیم.

مطلب دیگری که لازم است پیش از ادامه به آن اشاره کنیم آن است که فعالیت های لجستیکی به تنهایی بسیار گسترده هستند که در ذیل به یکی از مهمترین دسته بندی ها در فعالیت های لجستیک که توسط رابین ویچ (۱۹۹۹)، سینک و لانگلی (۱۹۹۷) مطرح شده است، اشاره می نماییم.

همانطور که در بالا مشخص است دامنه وظایف لجستیک بسیار گسترده می باشد، اما آنچه در ایران ما از لجستیک می شناسیم به معنای عمومی آن و صرفا یک جنبه اش یعنی حمل و نقل است که البته در میان شرکت های حمل و نقل نیز تقسیمات بسیاری وجود دارد. به هر حال پیش فرض ما از لجستیک در این مقاله بیش تر تکیه بر حمل و نقل دارد و سپس بر حوزه های دیگر لجستیک.

برای نظام مند نمودن مقاله حاضر، فاکتور های موضوع مورد بحث را به چند گروه تقسیم می کنیم.

  1. ویژگی های درجه ۱ شرکت: ویژگی های آماری یک شرکت از جمله قدمت، اندازه و غیره
  2. ویژگی های درجه ۲ شرکت: ویژگی های شخصیتی شرکت از جمله فرهنگ، رفتار پرسنل و غیره
  3. فاکتورهای مهم در لجستیک : ویژگی های مهم در لجستیک از دیدگاه مشتریان و خود صنعت لجستیک

 

در میان دیگر دسته بندی ها گاه مواردی جدید هم به چشم می خورد – همانند نحوه گزارش دهی، قیمت دهی آنلاین، ارائه اعتبارات مالی، زمان تحویل کالا، هماهنگی بخش های مختلف شرکت لجستیک با یکدیگر و اشتراک به موقع اطلاعات با هم-. اما موارد موجود در شکل بالا به خوبی نشان دهنده المان های مهم در عرصه لجستیک و حمل و نقل بین الملل می باشد. اینکه کدامیک از فاکتورهای بالا اهمیت بیشتری به نسبت دیگران دارد موضوعی است که بدون تفحص در هر صنعت به صورت جداگانه نمی توان نظر قاطعی در مورد آن داد زیرا هر صنعت پیرو فرهنگش و آنچه بیش از همه برایش مهم است اولویت خود را انتخاب می نماید.

علیرغم توضیحات پیش گفته، اگر بخواهیم در مورد اولویت های بازار لجستیک به صورت عمومی و نه به تفکیک صنعت در ایران قضاوتی شهودی انجام دهیم می توانیم بگوییم که کدامیک از فاکتورها بدون تشخیص اولویت در رده های بالا برای انتخاب شرکت مورد نظر قرار دارد که در ذیل به آنها اشاره می نماییم.

  1. قدمت
  2. نرخ پیشنهادی
  3. قابلیت اطمینان
  4. انتقال اطلاعات صحیح و به موقع
  5. نحوه رفتار پرسنل
  6. زمان تحویل کالا

در بیشتر مواقع آنچه در واقعیت وجود دارد با آنچه در ایده آل باید باشد تناسب ندارد و در لجستیک هم ایده آل آن است که در انتخاب شرکت لجستیک باید اول از همه دانش طرف مقابل را در نظر داشت -البته سنجش دانش حمل و نقل هم در برخورد اول برای کسی که تخصص دیگری دارند کار سختی است- و بعد از آن سابقه، قدمت، قابلیت اطمینان و کیفیت ارائه خدمات. به واقع نرخ پیشنهادی باید جزء اولویت های آخر باشد زیرا عوامل بسیار مهمتری، دریافت خدمات مناسب را تضمین می کنند.

 

 

دسته بندی:
  لجستیک و زنجیره تامین
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 000
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (67 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .