شاخص های اقتصادی صنعت حمل و نقل دریایی(قسمت اول: BDI)

توسطAli Karim 1 سالپیش

از مهمترین و رایج ترین شاخص های اقتصادی در صنعت کشتیرانی شاخص فله خشک بالتیک[1] می باشد. این شاخص اقتصادی به صورت روزانه توسط شرکت انگلیسی مبادلات بالتیک (Baltic Exchange) منتشر می شود.

Baltic Exchange در حقیقت هزینه حمل مهم ترین مواد اولیه (مثل سنگ آهن، گندم، ذغالسنگ و غیره) را از طریق دریا و توسط کشتی های فله بر خشک بررسی و ارزیابی می کند و برای این کار هزینه اجاره زمانی برای کشتی های Handy size (35 تا 60 هزار تن)، Supramax (45 تا 59 هزار تن)، Panamax (60 تا 80 هزار تن) و Capesize (100 هزار تن به بالا) را در 23 مسیر اصلی دریایی جهان به صورت روزانه جمع آوری می کند و از این طریق شاخص فله خشک بالتیک را بدست می آورد.

اهمیت BDI

این شاخص جزء شاخص هایی محسوب می شود که هم در عرصه تخصصی خود یعنی کشتیرانی و بازار فله خشک اهمیت و کاربرد و هم در عرصه اقتصاد جهانی. اگر دقیق به تعریف این شاخص نگاه کنیم به راحتی به علت اهمیت آن پی می بریم.

BDI به عنوان یک شاخص اقتصاد جهانی

(میانگین نرخ اجاره زمانی کشتی های فله بر خشک در کلاس های مختلف) کالایی که توسط کشتی های فله بر خشک حمل می شود طبق آنچه پیش تر گفته شد مواد اولیه مورد نیز در صنایع مختلف می باشند اعم از سنگ آهن که در صنعت فولاد و دیگر صنایع مشتق فولاد کاربرد دارند و یا گندم که در بسیاری از صنایع غذایی کاربرد دارند. در نتیجه به واقع این شاخص، میزان مواد اولیه حمل شده ای که قرار است در فرآیند تولید بکار گرفته شوند را نشان می دهد.

بازرگانان و تولیدکنندگان صنایع مختلف همیشه در پی شاخصی هستند که بتواند به آنها قدرت پیش بینی چه در مورد تقاضا و چه در مورد عرضه را بدهد. به طور مثال اگر میزان حمل سنگ آهن حمل شده در سه ماهه اول سال نرخ صعودی به خود گرفته باشد این نشان دهنده رشد اقتصاد جهانی در نتیجه افزایش تقاضا در بازار می باشد. این سنگ آهن بعدتر در فولادسازی بکار گرفته می شود و بعد از تبدیل به انواع فولاد در صنایع بسیار دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. به همین ترتیب اگر بازرگانی در طول سه ماهه اول سال شاهد کاهش حمل گندم باشد، می تواند پیش بینی کند که تقاضا در بازار برای محصولی خاص پایین آمده است و در نتیجه میزان تولید خود را پایین تر بیاورد.

   

شاخص فله خشک بالتیک

شاخص فله خشک بالتیک از سال 1985 تا 2014

    

 BDI به عنوان یک شاخص اقتصاد حمل  و نقل دریایی (کشتی فله بر خشک)

این شاخص در حقیقت نشان دهنده تقابل میزان تقاضا برای ظرفیت کشتی های بازار فله خشک و میزان عرضه در همین بازار می باشد. در نتیجه وقتی شاهد کاهش BDI در 2 ماه پیاپی می باشیم می توانیم نتیجه بگیریم میزان تقاضا کم بوده است و نرخ حمل دچار افت شده است. اما تحلیل این شاخص از دید مالکین و خطوط کشتیرانی کمی فرق می کند.

به طور مثال این شاخص همانطور که در شکل پایین دیده می شود در سالهای اوج شکوفایی اقتصادی جهان ( سال2007 و 2008) شاخص بالتیک به شدت صعود کرده و به 12000 نزدیک شده است. در هنگام این صعود ناگهانی شاخص، نرخ سفارشات کشتی های جدید و بزرگتر به شدت افزایش یافت. در حقیقت سیگنال شاخص به بازار، آینده ای پر رونق را نشان داد. اما بلافاصله پس از شروع بحران اقتصادی و افت اقتصاد جهانی، شاخص در سال های 2012 و 2013 به پایین تر از 1000 سقوط کرد و با افت شدید شاخص، مالکین شروع به اوراق کشتی ها، معطل کردن ظرفیت ها و ادغام با یکدیگر نمودند.    

 

 

در نتیجه شاخص فله خشک بالتیک به عنوان یکی از سیگنال دهنده ها و ابزار پیش بینی بازار کشتیرانی فله کاربرد بسیاری دارد.

[1] Baltic Dry Index

دسته بندی ها ::
  تحلیل اقتصادی, فله خشک
این پست به اشتراک گذاشته شد 0 بارها
 100
درباره فروشگاه

 Ali Karim

  (39 مقالات نوشته شده توسط)

Ali Karim

دیدگاه شما

لغو پاسخ

لطفاً ایمیل درگاه پرداخت خود را وارد کنید .